NHL.cz na Facebooku

Přizpůsob se, nebo zemři. Známý rváč McGrattan se neudržel v Calgary

11. ledna 2015, 15:00

Tomáš Zatloukal

Brian McGrattan, jeden z posledních klasických bitkařů z kategorie těžkých vah, opouští první kádr Calgary Flames. Hlavní kouč Bob Hartley pro něj nenalezl na rozdíl od minulé sezóny, kdy byl populární "Gratts" velmi přínosným hráčem, uplatnění. McGrattan se tak stěhuje na farmu, odkud se pokusí, stejně jako se mu to povedlo v minulosti, probít zpět mezi elitu. Sílí ale hlasy, které tvrdí, že se obrovitý Kanaďan do NHL již nikdy nevrátí a ta přijde o dalšího obávaného "enforcera".

Když McGrattan v NHL začínal, nosil na hlavě blond kohouta a mlátil se s velikány typu Donalda Brasheara, Tie Domiho, Erica Cairnse nebo Wadea Belaka. Na pěstní souboje vyzýval i mladší generaci těžkotonážníků, třeba Dereka Boogaarda, Andrewa Peterse či Coltona Orra. Velkou rivalitu si vypěstoval s Ericem Godardem. Jak léta ubíhala, konkurenti mu postupně ubývali (někteří končili s hokejem, jiní bohužel již nejsou mezi námi) a noví ostří hoši s ambicemi dobýt mistrovský pás se objevovali jen sporadicky. Ze všech jmenovaných ranařů nezbyl k dnešnímu datu v NHL nikdo.

Nyní se zdá, že nezdolný "Gratts" je dalším na řadě. Kanadskoamerická soutěž již dávno není tím divokým ringem jako kdysi, čistokrevní specialisté na potyčky prakticky ztratili význam. Před těžkými vahami dostali přednost o něco menší, zato šikovnější bitkaři. Ti zvládají odehrát slušné porce minut a v případě potřeby zastanou práci "týmového policisty". Této evoluce si je vědom také GM Flames Brad Treliving: "Nemůžeme tuto změnu ignorovat. Brianovi jsem řekl: "Adaptuj se, nebo zemři." Musí zapracovat na rychlosti, to považuji za zásadní věc. Poté se uvidí, jak na tom bude."

Zatím poslední rvačka Briana McGrattana v NHL:

V Calgary pro McGrattana vzhledem k množství mladých a talentovaných forvardů, kteří potřebují hrát, nemají místo. I kvůli tomu odborná veřejnost odhaduje, že se zpátky do prvního týmu nedostane a jeho kariéra v NHL se uzavře. 33letý hromotluk ale odmítá tímto stylem přemýšlet. Zdobí jej totiž povaha bojovníka, umí se rvát s osudem. Vyhrál i tu největší bitvu, která pro něj mohla mít fatální následky. Závislost na alkoholu zahnala hamiltonského rodáka do kouta, odkud se řada jeho kolegů nevymotala. Šlo mu o život. "Nechtěl jsem o něj přijít," vzpomíná na rok 2009, kdy nadobro přestal s pitím.

Nyní je šest let střízlivý, a tak s klidným svědomím může tvrdit: "Poslání na farmu? To nic není. V životě jsem zvládl daleko těžší věci. V NHL nekončím, takové slovo nemám ve slovníku." McGrattan je odhodlaný vyválčit si další příležitost obléknout calgarský dres. V aktuální sezóně se mu to povedlo jen osmkrát, o ročník dříve ovšem odehrál 76 mačů, 11krát se popral. Ani jednou neprohrál, takže titul mistra těžké váhy mu patří zcela právem. Pro fanoušky šarvátek tak jeho přinejmenším dočasný konec u Flames představuje jistou ujmu na duši. McGrattan ale věří, že se brzy postará o nápravu situace.

A na závěr varuje: "NHL by se neměla zbavovat bitkařů. Možná pak totiž přibudou zákeřné hity." 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];