NHL.cz na Facebooku

Petr Adler: Viva Las Vegas! I se svojí finanční injekcí

23. června 2016, 0:38

Petr Adler

Hráči NHL se rozhodli, že využijí svého práva na zvýšení mzdového stropu o pět procent, takže zpráva o tom, že mužstva ligy budou smět vyplatit příští sezónu na mzdách 73 miliónů dolarů, místo letošních 71,4 miliónů, nesla podpisy ligy a jejich odborů (NHLPA). Zpráva vyšla ještě před tím, než komisař Gary Bettman (na snímku s majitelem nového mužstva v Las Vegas Billem Foleym) oznámil výsledek hlasování Rady guvernérů o rozšíření soutěže.

Hráči zajisté tušili, co Bettman řekne, a že injekce půlky miliardy dolarů zvedne majitelům náladu.

A tak se také stalo.

Ve středu dopoledne se v jednacím sále v Hard Rock Hotel and Casino v Las Vegas sešla Rada guvernérů. Tisková konference o výsledcích jednání měla začít v deset večer pražského času. Bettman měl s těmito výsledky seznámit něco přes sto přítomných novinářů (a spousty hokejových fanoušků v nejrůznějších živých přenosech). Začala o jedenadvacet minut později, což Bettman s omluvným úsměvem zdůvodnil řka, že se schůze trochu protáhla. Pak, patrně proto, aby ukázal, že i on ovládl umění, jak vzbuzovat napětí, hovořil tři minuty o nejrůznějších dalších otázkách, které Rada guvernérů projednávala a projednala. A teprve na úplný závěr oznámil, že Las Vegas bude mít od sezóny 2017 - 2018 mužstvo NHL. Současně dodal, že Rada přihlášku Québec City nezamítla, pouze odložila.

Rozhodnutí o přijetí nového člena potřebovalo tříčtvrtinovou většinu. Bylo jednomyslné. Toto sdělení udivilo některé komentátory, kteří zabíjeli oněch jedenadvacet minut vstupy do vysílání prohlášeními, že někteří majitelé mají s otázkou členství Las Vegas v NHL málem nepřekonatelné potíže.

Později, když Bettman společně se svým zástupcem Billem Dalym odpovídal na otázky, zpřesnili oba pánové, že Rada guvernérů jenom odložila přihlášku Québec City na vhodnější dobu. V žádném případě nešlo o zamítnutí. Hlavním důvodem odložení byly nepředvídatelné skoky kanadského dolaru, které z poměrně jednoduchého podniku dělají začarovaný kruh. Většina příjmů kanadských mužstev přichází v kanadských dolarech, jenže jejich největší náklady (hráčské mzdy) se počítají v dolarech amerických.

Přítomný novinář z listu Le Journal de Montreal ale položil poněkud ožehavější otázku. Původní Québec Nordiques odešli do Denveru proto, řekl, že Québec City nemělo patřičné hospodářské zázemí. Nebyli tam tedy podnikatelé, kteří by vlastníkům vytrhli trn z paty třeba nákupem reklamy (jak na stadiónu, tak ve veřejných sdělovacích prostředcích), nákupem soukromých loží, nebo sponsorskou podporou při nejrůznějších akcích.

Tahle situace se od těch dob nezměnila. Alespoň ne znatelně. Hrálo to otázku v rozhodování Rady guvernérů? poptal se zpravodaj Le Journal de Montreal velice logicky.

Takový tanec mezi vejci by nezvládl ani mistr grotesky Charlie Chaplin.

Bettman nejdříve hovořil o tom, jak moc si liga uvědomuje a ohromně považuje zaujetí fanoušků v Québec City, pročež Daly řekl, že NHL přece operuje docela úspěšně v řadě jiných menších měst. Ostatně, uzavřel, Las Vegas také nepatří mezi úplně největší města Severní Ameriky.

Ten dodatek si mohl odpustit: pouhý pohled do encyklopedie prozradí, že Las Vegas má celkem 2,3 miliónů obyvatel (míněno místních, bez přihlédnutí k hordám turistů), zatímco v Québec City, jakkoliv je to architektonicky město mnohem hezčí a zajímavější než Las Vegas, žije zhruba čtvrtina tohoto počtu lidí: něco kolem 540 tisíc.

Takže, jemně shrnuto, otázka listu Le Journal de Montreal zůstala nezodpovězena.

Začátek vyrovnávání

Mužstvo Las Vegas bude hrát v Západní konferenci, čímž se trochu srovná současná nevyrovnanost ligy (16 mužstev na východě, a teď to bude 15 mužstev na západě). Rada guvernérů, připustil Bettman, brala ve svém rozhodování tuhle otázku v potaz dosti jednoznačně. Jeho prohlášení potvrdil i předseda Rady guvernérů, majitel Boston Bruins Jeremy Jacobs.

Většinový majitel nového mužstva Bill Foley sice uznal, že Black Knights (o němž se spekuluje už nějakou dobu) je přitažlivé jméno, avšak dodal, že o jméně a dalších rozeznávacích znacích nového mužstva se začne pořádně jednat teprve teď, kdy to začalo mít smysl.

Současně oznámil, že začne urychleně budovat tréninkovou halu, která bude v době, kdy tam nebude mužstvo, přístupná veřejnosti. Pohovořil také o tom, že mu jako bývalému vojákovi velice záleží na tom, aby bývalí příslusnici amerických ozbrojených sil, případně jejich vdovy nebo sirotkové, nežili v nouzi. Už teď řídí dobročinný podnik, který těmto lidem vypomáhá, kupříkladu, udělováním nejrůznějších stipendií a dalších vzdělávacích pobídek. Jeho mužstvo bude v podobných dobročinných spolcích velice činné, řekl.

Nové mužstvo začne urychleně hledat a najímat zaměstnance, jak pro hokejové záležitosti, tak pro otázky dalšího vylepšování a udržování trhu. Klub už má v bance zálohy na 14 tisíc sezónních vstupenek, navíc už vyprodal všech 44 soukromých loží v T-Mobile Aréna.

Liga, ve snaze způsobit, aby nové mužstvo bylo od začátku schopno soutěžit, upravila pravidla tzv. rozšiřovacího výběru hráčů (expansion draft) tak, aby si nové mužstvo mohlo vybrat, neboli aby nemuselo přebírat nějaký odpad. Kromě toho bude mít nové mužstvo ve svých prvních čtyřech letech právo na účast v loterii, která rozhoduje o výběru mezi prvními ve všeobecném vstupním výběr (entry draft). To bude platit i v případě, že by mužstvo z Las Vegas vyhrálo hned ve své první sezóně Stanleyův pohár.

Jak řekl Bettman, Auson Matthews, který asi nebude v páteční vstupním vybírání muset čekat příliš dlouho než uslyší své jméno, se zamiloval do hokeje, když ho jako čtyřletého kloučka vzali na zápas tehdy začínajících Coyotes. Pochází z města, které nemělo hokejovou tradici. A teď, řekl Bettman, ji má. Nebude to dlouho trvat, a můžeme očekávat něco podobného i v případě Las Vegas. Ostatně, levé křídlo Minnesota Wild Jason Zucker se sice narodil v kalifornském městysi Newport Beach, ale dětství strávil právě v Las Vegas, podotkl Bettman.

A je také pravda, že Foley se několikrát zmiňoval o tom, jak jeho mužstvo bude pomáhat dětským hokejovým soutěžím.

Očekává se, že hráči, na které ukáže Las Vegas v rozšiřovacím výběru, se do města pohrnou velice nadšeně. I když obránce Kevin Bieksa pripodotkl, že hráči možná ano, ale že velmi rád uvidí, co na to budou říkat jejich manželky.

Bill Foley tuhle otázku obešel kulantně tím, že řekl, že mužstvo pomůže hráčům najít ubytování ve slušnějších čtvrtích, a dětem hráčů že pomůže najít co nejlepší školy ve městě.

Padla také otázka o sázkách, jejichž kanceláře tvoří značnou část hospodářského podhoubí Las Vegas. Bettman řekl, že hokej není pro tyhle kanceláře zrovna nejzajímavějším sportem, ale dodal, že v nové hale se sázet nebude. A v jejím okolí také ne.

Jak toho chce dosáhnout, to už neřekl.

Nicméně, při zvýšeném mzdovém stropu (a současně odpovídajícím zvýšením mzdové podlahy, z 52,8 miliónů dolarů na 54 milióny) si budou muset hokejoví papaláši začít dávat větší pozor. Nejen ti v Las Vegas, ale i ti z hostujících mužstev.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];