Byl dobrý, tím ale neříkám, že výborný, hodnotil Zadinovu premiéru v NHL trenér Blashill

25. února 2019, 10:30

Jiří Lacina

Před začátkem sezóny udivoval sebevědomím, údajně neměl „žádný plán B“, napevno počítal s tím, že první tým Detroitu v kempu udělá. I ti nejtalentovanější Češi současnosti však musí přijmout fakt, že v náctiletém věku pro ligu lig zpravidla ještě nejsou způsobilí. Zadina se aspoň v poslední čtvrtině základní části dočkal povolání nahoru, aby si NHL vyzkoušel.

Na farmě dlouho nebyli spokojení především s jeho defenzivou a hrou bez puku. Plus minus body měl a dodnes má nejhorší v Grand Rapids. Číslovku -15 aspoň zlepšil na současných -9. Ruku na srdce, v ofenzivě rovněž nezářil. Trenér Blashill pronesl někdy na konci minulého roku, že „Zadina má před sebou ještě dlouhou cestu a v útoku ho chce vidět víc dominovat“. Šanci mu nakonec dal.

Určité zlepšení totiž přeci jen přišlo. Zadinova hra začala obsahovat prvky profesionality, přesně tak, jak to mají za mořem rádi. „Vyspěl, je docela dobrý v obranné činnosti,“ řekl k výkonu mladíka po jeho premiéře trenér Detroitu Jeff Blashill. „Ben Simon (pozn.: kouč farmy Grand Rapids Griffins) odvedl dobrou práci v tom, že ho připravil na profesionální hokej.“

Filip Zadina debutoval v neděli proti San Jose. Domácí Rudá křídla vedla už 3:1, nakonec ovšem zápas ztratila po výsledku 3:5. Zadina přeskakoval mantinely ponejvíce s Fransem Nielsenem a Andreasem Athanasiouem, na ledě strávil 10 minut a 38 vteřin čistého času, z toho 54 sekund na přesilovce. Na bránu vystřelil jednou, byl u jednoho inkasovaného gólu.

„Jsou to těžké zápasy, je to náročná liga a jemu je teprve 19 let,“ dodal Blashill. „Myslím, že byl dobrý, tím ale neříkám, že byl výborný. Kdybych myslel, že byl výborný, pravděpodobně by dostal víc času na ledě. Byly tam okamžiky, kdy se pokoušel najít si prostor. Občas mu ten prostor zmizel rychleji, než asi očekával. To je součást učebního procesu.“

Spoluhráči kolem Filipa Zadiny se střídali. Plán byl postavit ho k Thomasi Vanekovi, rakouský Čech nakonec ale po drobném zranění v sobotním tréninku v neděli do hry nenastoupil. Utkání tak Zadina začal s Lukem Glendeningem na centru, načež se přesunul k Fransi Nielsenovi. Na ledě se objevil také s největší hvězdou Red Wings Dylanem Larkinem.

„Nejspíš ho budeme dál stavět do podobných situací jako dneska, kdy bude začínat v útoku s ne zrovna ryzími tvůrci hry. Příležitost vedle Larkse a těchhle chlapů ale dostane taky,“ slíbil trenér.

Sám hokejista hodnotil svou hru střízlivě: „Snažil jsem se hrát to nejlepší a udržet se na puku. Nešlo to zrovna tak, jak jsme chtěli. První třetina byla skvělá, nicméně pak to nestačilo. Měl jsem jednu šanci na konci zápasu, ale pořád to byla premiéra. Doufejme, že dostanu příležitost i příště, budu lepší a ve větší pohodě,“ přeje si pardubický rodák.

Optimističtí jsou i spoluhráči. „Bude zábavné sledovat ho na trénincích, až se bude dostávat do větší a větší pohody. Dnes byl nejspíš trochu nervózní, ale jinak má skvělý přehled, je opravdu šikovný s pukem, umí bruslit a samozřejmě má parádní střelu,“ shrnul Zadinovy přednosti Justin Abdelkader.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.