NHL.cz na Facebooku

Vaněček podal žádanku o místo jedničky pro play off! Znovu se pere se Samsonovem

24. dubna 10:29

Patrik Czepiec

Forma Capitals před začátkem vyřazovacích bojů stoupá. Z minulých devíti zápasů si odnesli sedm vítězství a přestože momentálně do play off postupují až z posledního místa, budí obavy favoritů Východní konference. Nemalou zásluhu na současné formě Washingtonu má brankář Vítek Vaněček, který navíc o víkendu vygumoval Arizonu. Může se stát v následujících týdnech jasnou jedničkou?

Stejný problém řešil tým z hlavního města USA už v minulé sezoně. Vyrovnaný tandem gólmanů je v základní části nespornou výhodou, ale když přejde řeč k bojům o Stanley Cup, nastává dilema. Startéra nelze střídat jako ponožky, potřebujete jistotu.

Vloni trenéři ukázali na Vítka Vaněčka, ale rozhodování jim ulehčil fakt, že jeho ruský kolega Ilja Samsonov nebyl pro úvodní duel série s Bostonem připravený. Rodák z Havlíčkova Brodu se těšil na fantastickou příležitost. Jako nováček zářil a okamžitě se etabloval v NHL. Play off mělo být zatěžkávací zkouškou.

Mělo, ale nebylo. 

Skvělé vítězství pro Vaněčka

Vaněček se zranil hned v první třetině úvodního kola. Do klece musel veterán Craig Anderson, na Samsonova zbyl závěr série, kdy třikrát prohrál, přestože minimálně v prvních dvou zápasech chytal skvěle.

I v tomto ročníku působí česko-ruská dvojice hodně vyrovnaně. Samsonov počítá 23 vítězství, Vaněček o tři méně. Zato ovšem předhání pětadvacetiletého parťáka v průměru inkasovaných branek (2,6 vs. 2,99), ale hlavně v úspěšnosti zákroků, kdy rozdíl činí 1,3 procenta.

Vaněček svá čísla ještě podpořil v sobotu proti Arizoně. I když neměl mnoho zákroků, zabránil soupeři ve skórování a uhájil těsnou výhru 2:0.

"Když hrajete venku proti týmu, který už nedosáhne na play off a zapojuje mladé hráče, může to být složité. Měli několik zajímavých přečíslení, ale Vítek nás podržel dobrými zákroky. Skvělé vítězství," rozplýval se útočník a autor dvou bodů Conor Sheary.

Čtvrtá nula vzbuzuje respekt

Českého gólmana, který kryl v utkání proti krajanovi Karlu Vejmelkovi 19 střel, chválil také kouč hostů Peter Laviolette.

"Nastávaly chvíle, kdy se nic nedělo, aby pak najednou přišla šance. A Vítek byl neskutečný. Odvedl kus zatraceně dobré práce. Když jsme ho potřebovali, zaskvěl se," těšilo lodivoda Caps. 

Rozhodování o tom, kdo ve Washingtonu nakonec obslouží post prvního brankáře, ještě není uzavřené. Vaněček si nicméně čtvrtou nulou v sezoně zajistil pozornost. V NHL se momentálně nenachází žádný muž s maskou, který by na stejný počet čistých štítů spotřeboval pouze 40 odehraných zápasů.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];