NHL.cz na Facebooku

Tatar o arbitráži: Pokud k ní dojde, bude to asi můj poslední rok v Detroitu

10. července 2017, 11:10

David Jahoda

Za poslední roky byste v útoku Detroitu Red Wings moc nebezpečnějších hráčů pro brankáře soupeřů zřejmě nenašli. Šestadvacetiletý slovenský útočník Tomáš Tatar se zkrátka stal neodmyslitelnou součástí týmu z „Hockey townu“. Jenže nyní visí otázka ve vzduchu nad tím, jak dlouhá budoucnost těchto dvou jmenovatelů vlastně ještě bude? Tatar totiž stále nemá novou smlouvu a jako chráněný volný hráč se přihlásil k arbitráži. Pokud k ní opravdu dojde, zřejmě si jeho kousky v červeném dresu budou moci fanoušci Red Wings vychutnat naposledy.

Poté, co mu po sezoně 2013/14 vypršel nováčkovský kontrakt, nebyl větší problém se dohodnout na novém kontraktu. Ten mu v průběhu dalších tří let průměrně zajišťoval plat 2,75 mil. dolarů ročně. Jenže po uplynulé sezoně, kdy mu tato smlouva vypršela, je tu téma Tatar a prodloužení v Detroitu zase. Jenže s daleko komplikovanějším scénářem.

Slovenský útočník ve svých čtyřech kompletních sezonách v NHL už několikrát ukázal, jak platným hráčem dokáže pro Rudá křídla být. V ročníku 2014/15 byl dokonce jednu trefu od magické hranice 30 branek, i bez toho to však pro něj byla dosud nejpovedenější sezona – 56 bodů (29+27). V následujících dvou letech trochu ubral – 2015/16 – 45 bodů (21+24) a 2016/2017 – 46 bodů (25+21).

Rodák ze slovenské Ilavy od svého zaměstnavatele požaduje dlouhodobý kontrakt, který by mu každou sezonu vynesl víc než 5 mil. dolarů. Jednak má bezesporu pocit, že za to jeho výkony stojí, zadruhé možná neopomenul to, že v Detroitu jsou hráči s podobně vysokými platy, přesto nejsou pro mužstvo tak důležití jako on.

„Detroit mi nabídl smlouvu, dokonce je tam více návrhů – na jeden rok, na čtyři i na pět. Stále se bavíme o délce, ale samozřejmě i o finanční výši smlouvy. Nikam však nespěcháme, času je dost,“ nechal se před pár dny slyšet Tatar v rozhovoru pro Nový čas.

Z tohoto prohlášení není viditelná žádná nervozita či obava z toho, že by se v brzké době mělo pouto mezi Tatarem a Red Wings roztrhnout. Jenže tak tomu úplně není. Tatar se rozhodl využít možnosti přihlásit se k arbitrážnímu soudu, který podle vyjádření obou stran (týmu i hráče) vyřkne, na jak velkou částku má hráč právo. 

„Pokud se s Red Wings do té doby nedohodnu, půjdu k soudu, kde mi přisoudí roční příjem. V takovém případě by se zřejmě jednalo o moji poslední sezonu v Detroitu.“

Tatar se má k soudu dostavit 20. července, tedy první den, kdy slyšení začínají (končí 4. srpna). „Arbitráž je poslední možnost. Musel jsem se tam přihlásit, byla to povinná součást. Pokud se s Red Wings do té doby nedohodnu, půjdu k soudu, kde mi přisoudí roční příjem. V takovém případě by se zřejmě jednalo o moji poslední sezonu v Detroitu. Uvidíme za pár týdnů, jak to celé dopadne,“ doplnil útočník, který byl mimo jiné velkou oporou Týmu Evropy na loňském Světovém poháru v Torontu.

Touha po dlouhodobějším kontraktu je z úst Tomáše Tatara cítit. V případě, že by opravdu podepsal jen roční smlouvu, stal by se po sezoně 2017/18 nechráněným volným hráčem, a mohl by si tudíž vybírat ze všech nabídek napříč celou NHL. Velmi pravděpodobně by se ho proto Red Wings ještě předtím zbavili formou výměny, aby o něj následně nepřišli bez náhrady. 

>> Nepřítel jménem arbitráž, namířeno k ní má Palát i Mazanec

Generální manažer Detroitu Ken Holland se nechtěl k celé věci příliš vyjadřovat. Pro The Athletic Detroit jen řekl, že pokud celou věc Tatar cítí tak, jak ji prezentoval, tak ji zkrátka tak cítí. Na něm a jeho spolupracovnících nyní bude všechno pořádně promyslet. Podle The Athletic Detroit se Red Wings dlouhodobé smlouvě nebrání, to už ostatně naznačil ve svém vyjádření i sám Tomáš Tatar. 

Jenže několik poměrně vysokých smluv, které se následně ukázaly jako chybné, už Hollad se svými hráči podepsal, a tak se možná trochu obává toho, aby se s Tatarem neopakovalo to stejné. Na druhou stranu, v kabině Detroitu momentálně asi nikdo nemá takové střelecké vlohy jako právě Tatar. V posledních třech letech nasázel do sítí soupeřů celkem 75 branek, čímž se například nemohou pochlubit ani takoví hráči jako Phil Kessel (74 G), Johnny Gaudreau (72 G) nebo Jordan Eberle (69 G). A jejich roční platy jsou minimálně šestimilionové.

Hollandovi bude zřejmě v nejbližších dnech a týdnech pořádně horko. Na závěr se jistě hodí zmínit to, že v loňském roce se z celkového počtu 25 hráčů, kteří byli přihlášeni k arbitráži, nedomluvil ještě před soudním řízením na nové smlouvě jen obránce Colorada Tyson Barrie. Ovšem i v jeho případě to bylo nakonec tak, že se s Avs dohodl na prodloužení ještě předtím, než soud vyřkl verdikt. Je tak stále velmi pravděpodobné, že ani v Tatarově případě nakonec k arbitráži nedojde. Budou ale obě strany spokojené? 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];