NHL.cz na Facebooku

Pastrňák napodobil Jágra a vládne českým sportovcům! Palát je šestý

23. prosince 2020, 6:10

Jan Šimek

Vítězem 62. ročníku novinářské ankety Sportovec roku se stal hokejista David Pastrňák. Útočník Bostonu a nejlepší střelec uplynulé sezony NHL je od roku 2005 prvním zástupcem kolektivních sportů, který v prestižní anketě zvítězil. Před patnácti lety uspěl v hlasování novinářů Jaromír Jágr. Druhá skončila úspěšná lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká a třetí příčku obsadila fenomenální rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Slavnostní vyhlášení ankety Sportovec roku 2020 moderovala Daniela Písařovicová na programu ČT1, večerem provázeli také vítězové taneční soutěže StarDance. V 62. ročníku odborné ankety Sportovec roku, vyhlašované Klubem sportovních novinářů, přispělo svými hlasy celkem 214 žurnalistů. Celý projekt organizačně zajišťuje již 24 let agentura BPA sport marketing.

Titul Sportovec roku 2020 získal David Pastrňák, nejlepší střelec uplynulé sezony NHL. Druhou příčku obsadila úspěšná lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká, třetí skončila rychlobruslařka Martina Sáblíková, jež vybojovala titul mistryně světa na trati 3000 metrů v Salt Lake City. Čtvrté místo obsadil fotbalista Tomáš Souček, pátá pozice patří tenistce Petře Kvitové.

Šesté místo v respektované anketě obsadil další hokejista Ondřej Palát, jenž v posledním ročníku NHL získal s Tampou Bay Stanley Cup. Sedmý skončil vodní slalomář Jiří Prskavec, osmý basketbalista Tomáš Satoranský. Na deváté příčce se umístila úspěšná biatlonistka Markéta Davidová a desítku nejúspěšnějších uzavřel dráhový cyklista Tomáš Bábek, držitel evropského zlata.

V anketě Sportovec roku se Pastrňák dostal mezi deset nejlepších potřetí v řadě. V roce 2018 byl čtvrtý, loni obsadil třetí místo, nyní poskočil na úplný vrchol a získal křišťálovou korunu. „Je to nejkrásnější dárek, jaký jsem mohl k Vánocům dostat. Koruna je nádherná. Přímo skvostná,“ usmívá se šťastný vítěz.

Za dvaašedesát let existence ankety teprve jako čtvrtý hokejista po Josefu Mikolášovi, Dominiku Haškovi a Jaromíru Jágrovi. „To je neskutečné, nikdy jsem si nedokázal představit, že bych se mohl stát Sportovcem roku jako oni. Hokej je přece jen kolektivním sportem, takže na jednotlivce se pohlíží jinak,“ dodává David Pastrňák.

Kolektivem roku biatlonová štafeta

V kategorii kolektivů byl o první místo pořádný boj. Kolektivem roku 2020 se nakonec stala biatlonová smíšená štafeta ve složení Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Michal Krčmář a Ondřej Moravec, která získala bronzovou medaili na světovém šampionátu v Anterselvě. Druhou příčku obsadil reprezentační fotbalový tým a bronzový stupínek vybojovala fotbalová reprezentace do 21 let.

Sportovní legendou se stal Antonín Panenka. Někdejší vynikající fotbalista, který se mimo jiné proslavil legendární penaltou ve finále mistrovství Evropy v roce 1976, převzal Cenu Emila Zátopka. Novinkou letošního ročníku odborné ankety bylo udělení trofeje za „Oddanost sportu“ pod záštitou Národní sportovní agentury. Ocenění každoročně převezme uznávaná sportovní autorita s vysokým morálním kreditem, která celoživotním přístupem ke sportu motivuje a inspiruje mladé sportovce.

Historicky prvním držitelem se stal Zdeněk Růžička – Sokol tělem i duší. Třikrát reprezentoval na olympijských hrách jako gymnasta, v roce 1948 vybojoval bronzové medaile za sestavy na kruzích a v prostných. Od roku 1957 působil 30 let jako trenér, je držitelem ceny fair play Českého olympijského výboru. Po roce 1989 pomáhal obnovit sokolskou činnost a působil jako starosta TJ Sokol Brno 1. Vychoval desítky či spíše stovky gymnastů a gymnastek. Celý svůj život naplňuje sokolské ideály a předává je dalším generacím.

Výsledky ankety Sportovec roku 2020

Jednotlivci:
1. David Pastrňák (hokej) – 1 253 bodů
2. Ester Ledecká (snowboarding, alp. Lyžování) – 1 109 b.
3. Martina Sáblíková (rychlobruslení) – 1 051 b.
4. Tomáš Souček (fotbal) – 994 b.
5. Petra Kvitová (tenis) – 936 b.
6. Ondřej Palát (hokej) – 915 b.
7. Jiří Prskavec (vodní slalom) – 789 b.
8. Tomáš Satoranský (basketbal) – 686 b.
9. Markéta Davidová (biatlon) – 673 b.
10. Tomáš Bábek (dráhová cyklistika) – 648 b.

Kolektivy:
1. Biatlon - smíšená štafeta ČR (Puskarčíková, Davidová, Moravec a Krčmář) – 336 bodů*
2. Fotbal - reprezentace ČR muži – 336 b.*
3. Fotbal - reprezentace ČR muži do 21 let – 307 b.

*Pozn.: O pořadí na prvním místě rozhodlo pomocné kritérium: vyšší počet lepších umístění.

Sportovní legenda 2020 (Cena Emila Zátopka):
Antonín Panenka (fotbal)

Oddanost sportu 2020 (Cena Národní sportovní agentury):
Zdeněk Růžička (sportovní gymnastika)

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];