NHL.cz na Facebooku

LaFontaine? Kapitán v masce! Univerzitní hvězda má vyřešit brankářskou krizi Caroliny

13. ledna 22:15

Tomáš Zatloukal

Do hokeje je tak zapálený, že by prý klidně podepsal profesionální smlouvu i na Sibiři. Jack LaFontaine ovšem má to štěstí, že se místo mrazivého území, kde se hraje nanejvýš KHL, mohl vydat do Caroliny. Hurikáni by za jiných okolností nechali pracovitého gólmana ještě dozrávat ve vysokoškolské NCAA (loni tam byl LaFontaine vyhlášen brankářským králem), ale kvůli široké marodce se jej rozhodli angažovat už teď. A obratem čtyřiadvacetiletého Kanaďana povolali do hlavního mužstva.

Na Minnesotské univerzitě si Lafontaine udělal takové jméno, že mu letos našili na dres kapitánské céčko.

Gólman a kapitán? To se jen tak nevidí, v NHL si takovou dvojroli naposledy vyzkoušel před 14 lety Roberto Luongo. Na prsou kvůli regulím zámořské soutěže ovšem velké "C" nosit nemohl, písmeno mu alespoň nastříkali na masky.

LaFontaine platí za přední brankářský talent kanadského hokeje a nejspíš už netrpělivě vyhlížel novou kariérní výzvu. Přihrala mu jí neveselá situace v Carolině. Zkušený Fin Antti Raanta je zraněný, stejně tak farmáři Eetu Makiniemi s Beckem Warmem.

Canes zkrátka náhle tížil nedostatek gólmanů v rámci celé organizace, a tak se generální manažer Don Waddell obrátil právě na LaFontaina, vzdáleného bratrance Codyho Bradleyho, ještě relativně nedávno opory českobudějovického Motoru.

"Na tom, abych si jednou zahrál v NHL, jsem pracoval od svých sedmi let. Všechny mé kroky jsem dělal kvůli tomu, aby se mi to povedlo. Ledacos jsem vědomě obětoval. Teď je čas makat ještě víc a pomoct Hurikánům na cestě za Stanley Cupem," řekl pro NHL.com.

Takhle čapal Jack LaFontaine v kempu:

Své spoluhráče z kabiny Gophers nepouštěl rád, ale dali mu své požehnání a volání Caroliny bylo silnější. "Přišlo mi, že přišel ten správný čas pro tento krok. Je to pro mě ohromná příležitost. A takové se nenaskytnou příliš často. V srdci jsem věděl, že nastala chvíle jít dál," míní.

Krátce po podpisu ročního kontraktu na 750 tisíc dolarů se dočkal povolání do áčka (z takzvané taxi squad), naopak na farmu zamířil Alex Lyon. LaFontaine by tak měl vytvořit tandem s dánským esem Frederikem Andersenem. Skálou mezi třemi tyčemi Canes.

Pokud jste fanoušci čísel, tak vězte, že v sezoně 2020/2021 odchytal v NCAA 29 mačů a zastavil v nich 93,4 procent střel! Průměr stlačil na 1,74 branky na utkání. Dvaadvacetkrát se radoval z vítězství. Snadno se chápe, proč získal trofej Mikea Richtera, viďte?

V tomto ročníku přišel výkonnostní útlum, nejspíše způsobený – navzdory pozici kapitána – ztrátou motivace. Už se neměl kam posouvat. Za čím jít. O co zápolit. Aktuální slabší čísla vůbec neotřásla s vysokým míněním, které o LaFontainem v Carolině mají.

"Myslím si o něm, že je to jeden z nejlepších brankařů mimo profesionální soutěže. Teď se uvidí, co v něm doopravdy dřímá. Dobře ví, že od něj očekáváme kvalitní výkony a že si šanci bude muset vybojovat. Jsem zvědavý, jak to dopadne," prohodil kouč Rod Brind'Amour.  

Není sám. Zvědaví jsou i fanoušci Hurikánů.

Co jim LaFontaine předvede? A kdy dostane od Caroliny první příležitost? Odpovědi může přinést už dnešní noc.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];