NHL.cz na Facebooku

Evropanům otevřel dveře do NHL. Hokejový svět oplakává Börjeho Salminga (†71)

24. listopadu 20:10

Ondřej Mach

Ve čtvrtek večer ve věku 71 let zemřel legendární švédský obránce Börje Salming, o jeho skonu informovali v prohlášení Toronto Maple Leafs. Salming před pár měsíci oznámil, že trpí nevyléčitelnou nemocí ALS.

„Toronto Maple Leafs truchlí nad ztrátou Börjeho Salminga. Börje byl průkopníkem hokeje a ikonou s nezlomným duchem,“ začíná prohlášení prezidenta organizace Brendana Shanahana.

Někdejší vynikající zadák v NHL odehrál 1148 zápasů v základní části, většinu z nich právě za kanadský tým. Později několik měsíců strávil v Detroitu. 

Mezi mantinely nejlepší hokejové ligy se proháněl zhruba od poloviny 70. let. Jednalo se o prvního evropského hokejistu, který se v zámořské soutěži prosadil.

„Pomohl otevřít dveře Evropanům v NHL. Börje se připojil k Maple Leafs před 50 lety a navždy bude součástí naší hokejové rodiny,“ pokračuje Shanahan.

Salming Toronto naposledy navštívil před necelými dvěma týdny. Videa z emotivního přivítání a ceremoniálu pak obletěla sociální sítě.

Vedle dalších velikánů Maple Leafs pozdravil torontské fanoušky. Rukou, kterou mu se slzami v tváři pozvedl Darryl Sittler. Švédská legenda už kvůli nemoci promluvit nemohla...

„Vyjadřujeme hlubokou soustrast jeho manželce Pii, jeho dětem Therese, Andersovi, Rasmusovi, Biance, Lise, Sáře a bratru Stiegovi,“ přidává Shanahan na závěr. 

ALS je onemocnění, kdy pacienti postupně přestávají ovládat svaly. V Česku se odhalí ročně zhruba 200 nových případů. Průměrná délka přežití po stanovení diagnózy je dva roky až pět let.

Čest Salmingově památce.

 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.