Zařízl mě trenér, myslí si Kovalčuk. Ruský veterán končí na tribuně

24. března 2019, 12:30

Tomáš Zatloukal

Tak dlouho Ilja Kovalčuk vybíral, až přebral. Za velké peníze se upsal Los Angeles, cílil na Stanley Cup, těšil se na souhru s Anže Kopitarem, jeho rodina vyhlížela příjemný život ve slunné Kalifornii. Teď vysedává mezi zdravými náhradníky a proklíná svérázného kouče Willieho Desjardinse. Ruku na srdce, ani Králové nejsou ze své letní posily nadšení a být patrně ve stejné situaci znovu, zpupného Rusa by nepodepsali.

Býval obávaným kanonýrem. Ve vitríně má Richardovu trofej, dvakrát nasázel přes padesát gólů.

Býval třaskavou ofenzivní silou. Mužem s dynamitem v nohách a milimetrově přesnou střelou.

Býval nepolapitelný, s nesnesitelnou lehkostí unikal obráncům soupeřů.

Tím vším Kovalčuk býval. Z minulosti mu do dneška zůstaly jen nelichotivé přívlastky - sobecký, namyšlený, neochotný bránit.

Málokdo mu promine, kterak po prohraném finále na MS v Praze odvedl před medailovým ceremoniálem "sbornou" z ledu. V petrohradském SKA s ním byly takové trable, že ho v jednu chvíli radši zbavili céčka a odstavili. Jako na velmi osobitého člověka na něj vzpomíná i ze společných časů v New Jersey Patrik Eliáš.

A fanoušci Devils ho vždy budou mít za zrádce, který nadělal jejich klubu zbytečné trable. Když se Kovalčuk v létě vracel do NHL, málokdo mu ze srdce přál úchvatný comeback. A rovněž se nenašlo moc optimistů, kteří věřili, že tverský rodák bude v zámořské lize zářit.

V Los Angeles jeden takový byl. Generální manažer Rob Blake ukázal důvěru v Kovalčukovy služby už jen tím, že kývl na náročné podmínky dvojnásobného mistra světa a loňského olympijského šampiona. Přes šest milionů dolarů po tři roky a klauzule o nevyměnitelnosti? Vskutku královské podmínky pro člověka, jemuž defenzivní činnost nikdy nic neříkala a jemuž ve statistice +/- za celou kariéru svítí -142.

Kovalčuk navzdory všemu vyřčenému začal slibně. Trenér John Stevens mu dával spoustu prostoru v první formaci a pětatřicetiletý forvard nakupil za 11 zápasů osm bodů. Jenže LA nevyhrávalo, a tak došlo na změnu na střídačce.

Kings se ujal Willie Desjardins a tím odstartovaly těžké časy pro ruského "geroje". Kovalčuk pendloval sestavou, musel se smířit s menším vytížením, horšími spoluhráči. Opakovaně odehrál jen 12 minut. A teď je z něj zdravý náhradník, tři z posledních čtyř zápasů sledoval jen z tribuny.

"Poté co přišel Wille, nemám žádnou šanci. Hraju pět, šest minut za utkání. Jen párkrát mě nechal hrát s Kopim. Dařilo se nám, prosadili jsme se ve všech pěti zápasech, ale stejně nás rozdělil. Od té doby už dostávám jen málo času na ledě," mrzí Kovalčuka.

Ten byl ochotný při přestupové uzávěrce kývnout na výměnu do jiného klubu. Jenže nikdo, kdo by si chtěl tak svéhlavým jájínkem rozbourat vztahy v kabině, se nenašel. Případně nebyl ochotný nabídnout pro Blakea relevantní protihodnotu. Kovalčukův přínos pro ofenzívu už zkrátka není takový, aby vyvážil rizika spojená s jeho angažováním.

Kovalčuk tedy zůstal v LA. A chce tam zůstat i v dalších sezonách. "Nejsem takový, abych utíkal. Že nehraju? Je to pro mě výzva navíc, jsem o to více motivovaný. Jasně, není to fér, ale nebudu kvůli tomu brečet do polštáře. Je krásný slunečný den, děti jsou ve škole a jsou tady šťastné. To je to nejdůležitější. Se svými hokejovými strastmi se vypořádám."

Jenže jak? Konečné slovo má Desjardins a ten Kovalčuka nestaví. Byť tvrdí, že Kovalčuka respektuje a uznává, chce dávat prostor mladším hokejistům.

"Ale mladí nehrají, místo toho nastupuje sedm beků," všímá si Kovalčuk. Minimálně pro počet obdržených branek to je jistě lepší varianta, než nasadit do sestavy vyčpělého útočníka za zenitem. Kovalčuk zaznamenal v 60 zápasech jen 31 bodů a pokud se má v dalších sezonách zlepšit, bude potřebovat nový začátek.

Buď na jiné adrese, nebo s jiným koučem. Otázkou je, zda je některá z těchto variant je uskutečnitelná.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.