Vzdát se? Ne, tuto frázi ve slovníku Zaca Dalpeho ani nehledejme

16. března 2016, 12:00

Vojtěch Balon

To, co v posledních dvanácti měsících zažil útočník Zac Dalpe, to by nikoho nenechalo chladným. Vše začalo tím, že útočník v současnosti vydělávající si na chleba v záložním týmu Minnesoty se v loňském únoru dozvěděl o tom, že jeho mamince Lise diagnostikovali rakovinu ledvin.

Když její boj o život v létě vrcholil, Dalpeho maminka šestadvacetiletému bojovníkovi nařídila, ať se o ní přestane starat a odcestuje na přípravný kemp Wild, kde tehdy sotva podepsal roční smlouvu. "Nikdy nezapomenu na to, že jsem se s ní musel rozloučit. Věděl jsem, že až se zase dostanu domů, už bude pryč. Když jsem se s ní loučil, byl to nejhorší den mého života," přiznal Zac Dalpe.

Jako první se hroznou novinu logicky dozvěděl Lisin manžel Paul Dalpe. Oba dobře věděli, že dříve či později o tom budou muset zpravit i zbytek rodiny, ale celý týden přemýšleli o tom, jak to udělat. "Táta chtěl, aby jsme se to dozvěděli ve stejnou chvíli. Nepřál si, aby to jeden věděl a další dva ne," vzpomíná Zacův mladší bratr Ben. "Přesně si pamatuji na den, kdy jsme se to dozvěděli. Byl to čtvrtý březen 2015," doplnil nejmladší z trojice Phil - Zac - Ben. 

Zac se to dozvěděl ještě v době, kdy hrál v Buffalu. Zatímco na farmě bojoval o první tým (vcelku úspěšně, Dalpe loni za Sabres naskočil do 21 zápasů), jeho matka sváděla mnohem důležitější bitvu. Mnohačetné operace, nekonečné chemoterapie. "Úplně mě to roztrhlo, emočně i fyzicky. Uvědomil jsem si, že je v ohrožení," zalovil v paměti forvard Iowy Wild. "Na druhou stranu jsem dospěl. Během chvíle jsem zestárl tak o pětadvacet let," dodal.

Tohle ale pro rodinu Dalpeových nebyla jediná rána. Prakticky ihned na to Lisin otec Geordie trpící rakovinou čelisti podstoupil operaci, ve které přišel o bradu a celou spodní čelist. "Strávil půl roku v nemocnici, celé léto jsme se o něj spolu s kluky starali," vzpomínal Paul Dalpe, Zacův otec.

Zdravotní stav Lisy Dalpeové se postupně zhoršoval, ale život šel dál. Phil, nejstarší z trojice bratrů, se v srpnu před zraky své nemocné matky oženil, zatímco nejmladší Ben si začínal zvykat na univerzitní život a prostřední Zac se chystal na tréninkový kemp. "Ukázala na všechny tři a řekla: "Phile, ty ses právě oženil, Bene, ty jdeš na univerzitu a Zacu, ty na tréninkový kemp. Až bude čas odejít, tak jděte. Nečekejte se mnou."," zalovil v paměti táta Paul.

"Když je vašemu bráchovi 21 a pořád na něj nahlížíte jako na malého kluka, je hrozné dívat se na to, jak se naposledy loučí se svou matkou," přiznal Zac Dalpe. "Táta ke mě přišel a řekl mi, že se s ní mám rozloučit, jestli se chci zachovat jako chlap," dodal.

Lisa Dalpeová zemřela o pouhé dva dny později. 

Myšlenky na hokej Zacovi pomohly, v kabině Wild se navíc sešel se Zachem Parisem a Ryanem Suterem, kteří nedávno přišli o své otce a s Dalpem si o všem v klidu promluvili. "Chtěli mu ukázat, že má jejich podporu. Pro Zaca je hokej druhou rodinou a to je na té hře to nejlepší - vztahy, které vydrží navždy," řekl dojatý táta Paul. "Doufáme, že v organizaci Wild ještě nějakou dobu zůstane, v prvním týmu i na farmě je totiž skvělá parta," doplnil.

Zac Dalpe se udržel v prvním týmu až do období těsně před začátkem sezóny. Hned v prvním zápase AHL za Iowu si ale poranil kyčel a lékaři až po několika týdnech dospěli k názoru, že se ontarijský rodák operaci nevyhne.

Bum, další rána. Půl roku bez hokeje.

Nedávnými katastrofami ošlehaný útočník se ale naučil všechno brát pozitivně. "Myslím, že jsem se měl zranit. Neměl jsem žádný čas na to, abych se dal dohromady jako lidská bytost. Musel jsem se přes to prostě přenést. Je šílené, jak silná moje mamka byla, což byla úplně nová zkušenost. Svou bitvu nakonec prohrála, ale zároveň vlila více houževnatosti do nás všech."

Dalpe skončil v rehabilitačním centru v Des Moines.

Sám? Ne, stále měl přeci druhou rodinu. Tu hokejovou. "Seděl jsem v pokoji a najednou mi přišla zpráva od Strachse (Tysona Strachana) nebo Suttsyho (Bretta Suttera), že mám přijít na návštěvu. Neměl jsem sice u sebe rodinu, ale parta v Iowě je vážně skvělá," soukal ze sebe dojatý útočník.

"Zac má v kabině spoustu přátel. Ví, že stačí jen zavolat nebo zaklepat na dveře," odpověděl Sutter.

V polovině února se Dalpe vrátil do sestavy Iowy Wild. Hned zkraje zápasu proti záloze St. Louis to jeho spoluhráč Dylan Labbe u hrazení schytal od Eriaha Hayese. Dalpeho reakce? Okamžitě setřásl rukavice a vydal se svého parťáka pomstít. Ve třetím utkání po návratu pak vsítil svůj první gól v sezóně, když přesnou střelou zápěstím překonal Connora Hellebuycka.

O pouhé dva dny později přišla další rána: Zac Dalpe dostal naloženo od J.C. Lipona z Manitoby. Výsledek? Poraněné koleno.

Taková "maličkost" už ale osudem zkoušeného hokejistu nemůže odradit od toho, aby šel dál.

A co vlastně bude následovat? Vrátí se ještě letos Zac Dalpe do sestavy záložního týmu Wild?

To už je ve hvězdách. Jisté je, že jeho maminka to shora sleduje.

 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.