VIDEO: Laila líbá Stanley Cup. Blues bojovali i za těžce nemocnou fanynku

13. června 2019, 9:30

Tomáš Zatloukal

Měla ve zvyku stávat u tunelu, kudy mašírují hokejisté St. Louis Blues na led. Zvykli si na ni, oblíbili si ji. Jenže pak malá Laila Andersonová ze stadionu Scottrade Center náhle zmizela. Oddané fanynce lékaři před dvěma lety diagnostikovali vážné imunitní onemocnění známé jako hemofagocytující lymfohistiocytóza, které končívá i fatálně.

Ta samá Laila ve čtvrtek seděla v ochozech bostonské TD Garden a hnala své favority kupředu.

A po výhře 4:1 nad domácími Bruins si díky Coltonu Paraykovi mohla prožít jedinečný, nezapomenutelný okamžik. Políbila Stanley Cup, který jí klečící Kanaďan držel nad hlavou.

Právě jeho číslo 55 nosí Laila na džínové bundě, v níž chodívá fandit. Parayko zase hrál s náramkem s nápisem "Laila Strong", který mu sama holčička vyrobila. Mají k sobě blízko, v zámoří  o nich píší jako o nejlepším parťácích.

"Někdy člověk prohraje a je frustrovaný, ale je to jen hokej. Jiní lidé bojují o své životy. Tak jako Laila. Naučila mě být válečníkem, zatímco my jsme se rvali o Stanley Cup, ona svádí svou vlastní bitvu," povídal Parayko.

Jedenáctiletá slečna ho inspirovala i svým nikdy nemizícím úsměvem, Laila je bezprostřední a roztomilá. Alex Steen ji během play off označil za st.louiský čtyřlístek pro štěstí, Pat Maroon zase o ní mluvil jako o hrdince.

Její příběh se proplétá s úžasným tažením čerstvých šampionů NHL. V době, kdy byli v lednu na dně tabulky a chystali se od něj odrazit, podstoupila chemoterapii a transplantaci kostní dřeně. Dárce pomáhal hledat i americký klub. Společně s Bluesmany začala vítězit.

Její zdravotní stav se postupně zlepšoval a na třetí finále Západní konference se konečně mohla vrátit do hlediště. Stala se pro Alexe Pietrangela a spol. zásadní inspirací.

Ti Lailu před sedmou partií finále Stanley Cupu překvapili zprávou, že ji berou sebou do Bostonu, aby na vlastní oči mohla sledovat zápas o všechno s Bruins. Lékaři i přes mírné protesty svolili. "Moc se na to netvářili," prohodil Parayko.

Když jí o tom řekla její matka, Laila propukla v pláč. Video se stalo virálním hitem.

A to samé bude patrně platit o záběrech, na nichž líbá stříbrný pohár. "Celou cestu jsem nepochybovala, že vyhrajeme," řekla v pozápasovém rozhovoru pro NBC Sports. Byla nadšená, dojatá. A už vyhlížela, jak půjde na průvod nových králů NHL v St. Louis.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.