V draftu uspělo 9 Čechů. Lakatoše mají Rangers, radují se i tři gólmani

24. června 2017, 20:30

Václav Jáchim

Před dvěma lety se v draftu NHL radovalo jedenáct českých hráčů, loni jen čtyři. Letos je bilance zase příznivější: kluby zámořské soutěže projevily zájem o devítku tuzemských talentů. Martin Nečas a Filip Chytil zářili už prvním kole, během dalšího programu se přidali brankáři Petr Kváča, Tomáš Vomáčka, Jiří Patera. Uspěli také Ostap Safin s Jakubem Galvasem, liberecký bojovník Dominik Lakatoš a ve finiši sedmého kola i Daniel Bukač.

Českými hvězdami letošního draftu jsou Martin Nečas a Filip Chytil. Útočníka brněnské Komety získali ze dvanácté pozice zástupci Caroliny, na Chytila ukázali při volbě 21. pořadí představitelé New York Rangers. Český hokej měl v prvním kole dvojnásobné zastoupení znovu po dvou letech, v červnu 2015 se podobně prosadili Pavel Zacha a Jakub Zbořil. Loni jako první z našinců uspěl Libor Hájek, vybrala si ho tehdy Tampa Bay ve čtvrté desítce.

Letos bylo čekání na dalšího našince v sobotním programu draftu delší, první Češi se tentokrát dočkali až na konci čtvrtého kola. Českobudějovický brankář Petr Kváča, který byl letos členem reprezentační dvacítky na MS v Montrealu, zaujal skauty Colorada, ačkoli je ročník 1997 a tudíž starší než většina ostatních juniorů v letošním draftu. Zástupci Avalanche brali Kváču ze 114. pozice, hned na dalším místě se prosadil Ostap Safin. Útočník pražské Sparty, který měl podle původních odhadů slibnou výchozí pozici, zamířil do organizace Edmontonu.

V pátém kole draftu NHL si užil úspěch Jakub Galvas, obránce Olomouce připadl ze 150. pozice Chicagu. Galvas hrál letos pravidelně nejvyšší soutěž, loni v létě startoval na Memoriálu Ivana Hlinky, poté i na dubnovém MS osmnáctiletých na Slovensku. Syn zkušeného zadáka Lukáše Galvase byl 26. v pořadí Evropanů před draftem podle Úřadu centrálního skautingu.

Tradičně dobrým zbožím jsou na draftu čeští gólmani. Po Petru Kváčovi byl draftován také Tomáš Vomáčka, exhradecký talent letos chytal nižší zámořskou NAHL za tým Corpus Christi, v draftu připadl ze 154. pozice Nashvillu. Jiný českobudějovický brankář Jiří Patera patří Vegas (161. místo). Uspěl rovněž liberecký útočník Dominik Lakatoš, jehož si ze 157. příčky zamluvili New York Rangers. 

V sedmém kole se mohl radovat  bývalý chomutovský obránce Daniel Bukač, který strávil uplynulou sezonu v kanadském týmu Brandon Wheat Kings a hrál zámořskou WHL, Jeho práva vlastní zástupci Bostonu, Bukačovi patřila 204. pozice. Důrazný zadák startoval na letošním MS osmnáctiletých, jenže v prvním duelu se zranil a do dalších zápasů už nezasáhl.

Celkem se v letošním draftu NHL uplatnilo devět českých hokejistů. Sedmička z nich hrála v domácích soutěžích, pouze Tomáš Vomáčka a Daniel Bukač strávili uplynulou sezonu za Atlantikem. Naděje na úspěch si dělali i jiní hokejisté, ovšem bylo pravděpodobné, že někteří bohužel marně. Z ročníku 1999 mají ještě šanci hráči, kteří se narodili až po 15. září, ti půjdou do draftu za rok. O úspěch mohou zabojovat kupříkladu Filip Zadina, Filip Král, Jakub Škarek, Kryštof Hrabík, Martin Kaut, Jáchym Kondelík nebo Ondřej Buchtela.

Přehled českých hokejistů v draftu NHL 2017:

 12. Martin Nečas     Carolina    útočník  Kometa Brno
21. Filip Chytil NY Rangers  útočník Zlín
114. Petr Kváča Colorado brankář Č. Budějovice
115. Ostap Safin Edmonton útočník Sparta Praha
150. Jakub Galvas Chicago obránce Olomouc
154. Tomáš Vomáčka Nashville brankář Corpus Christi (NAHL)
157. Dominik Lakatoš NY Rangers útočník Liberec
161. Jiří Patera Vegas brankář Č. Budějovice
204. Daniel Bukač Boston obránce Brandon (WHL)

Poznámka: Za jménem hráčem následuje klub, který ho draftoval. Dále pozice a tým, kde dotyčný působil.

POHLED DO HISTORIE ČESKÉ ÚČASTI V DRAFTECH NHL:

Češi v draftu 2016 (4 hráči):

Libor Hájek, Filip Hronek, Vojtěch Budík, Filip Helt. Ze zámořských hráčů tři, z našich klubů jeden.

Češi v draftu 2015 (11 hráčů):

Pavel Zacha, Jakub Zbořil, Filip Chlapík, Daniel Vladař, Michael Špaček, Aleš Stezka, David Kaše, Dominik Simon, Karel Vejmelka, Lukáš Jašek, Miroslav Svoboda. Ze zámořských klubů tři hráči, z našich klubů osm hráčů.

Češi v draftu 2014 (8 hráčů):

Jakub Vrána, David Pastrňák, Dominik Mašín, Vítek Vaněček, Václav Karabáček, Richard Nejezchleb, Pavel Jenyš, Ondřej Kaše. Ze zámořských klubů dva hráči, z našich klubů čtyři hráči hráči, z evropských týmů dva hráči.

Češi v draftu 2013 (3 hráči):

Jan Košťálek, Patrik Bartošák, Dominik Kubalík. Ze zámořských klubů tři hráči, z našich klubů nikdo.

Češi v draftu 2012 (6 hráčů):

Radek Faksa, Tomáš Hertl, Martin Frk, Tomáš Hyka, Marel Mazanec, Marek Langhamer. Ze zámořských klubů tři, z našich tři hráči.

Češi v draftu 2011 (10 hráčů):

David Musil, Dmitrij Jaškin, David Honzík, Dominik Uher, Lukáš Sedlák, Matěj Stránský, Daniel Přibyl, Richard Nedomlel, Petr Plaček, Ondřej Palát. Ze zámořských klubů sedm, z našich klubů tři hráči.

Češi v draftu 2010 (5 hráčů):

Petr Straka, Jakub Culek, Radko Gudas, Petr Mrázek, Adam Polášek. Ze zámořských klubů pět, z našich klubů nikdo.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.