Torontské logo od čepele po řapík. Jak vypadá zmodernizovaný Javorový list?

4. února 2016, 18:00

Tomáš Zatloukal

Noste jej na prsou s hrdostí, kuráží a úctou. Takové jest přání Brendana Shanahana, jedné z vůdčích postav Toronta Maple Leafs. Slavný celek, jedna z nejsilnějších značek v NHL, představil logo pro výroční sezónu 2016-17, při níž dojde k oslavám staletého výročí proslulé organizace z ontarijské metropole. A nejen "Shanny" si přeje, aby se čerstvě odhalený znak stal symbolem lepších časů. Jak vypadá a co vše symbolizuje? Inu, čtěte dál.

Toronto a javorový list, dnes nerozdělitelný pár poprvé spojil Conn Smythe, tehdejší vlastník klubu, ve 20. letech minulého století, aby uctil památku vojáků bojujících za první světové války. Inspiroval jej k tomu symbol, který Kanaďané nosili na svých uniformách. Od té doby prošel ikonický znak mnohými proměnami, od roku 1970 se jeho vývoj ovšem prakticky zastavil.

Přitom právě posledních 46 let platí za nejméně výstavní část dějin Maple Leafs, žádný Stanley Cup, dlouhé pauzy bez postupů do play-off, Toronto, hrdý člen Original Six, zkrátka poněkud vyklidilo pozice. Nové logo by mělo, pochopitelně společně s manažerskými kroky, podle Shanahana předznamenat start úspěšnější éry. Co na něm tedy najdeme?

  • Nejprve se se zaměřme na okraj, čepel listu má nyní 31 výběžků, což je aluzí na rok 1931, kdy se otevřela legendární aréna Maple Leaf Gardens.
  • Žilnatina na čepeli obsahuje hned 17 žil, které odkazují na rok založení torontského klubu (1917). 13 z nich se nachází v horní části, připomínají počet zisku stříbrného poháru.
  • Odstín modré barvy zůstal stejný jako ten používaný od roku 1987, je tedy tmavější než ten na původním logu z roku 1963, kterým se současný znak výrazně inspiroval.
  • Rebook si oproti šedesátým letům vyhrál také se stylem písma (je více zakulacené) a jeho umístěním, již není napravo, ale vycentrované na střed.

Nový symbol pochopitelně přebírá také farma populární, leč zdánlivě prokleté organizace, design určený pro Toronto Marlies se odlišuje jen umístěním vícebarevné korunky. Pokud vás zajímá, co má představovat, tak vězte, že reprezentuje anglický šlechtický rod vévodů z Marlborough, po němž se jmenoval někdejší úspěšný juniorský celek, jehož přezdívky Marlies využívají.

Jak se vám zmodernizovaný torontský design líbí?

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.