Táto, podepíšeme to? Aneb legendární Lemieux smlouvá o penězích pro vlastního syna

12. září 2019, 16:00

Tomáš Zatloukal

Víte, co jsou to smíšené pocity? Když vám padá tchýně do propasti ve vašem novém BMW, zní známý žert. V hokejové realitě zažil takovou směsku pocitů na začátku března Claude Lemieux. To když jeho syn Brendan poprvé od výměny z Winnipegu skóroval. Proti Montreal Canadiens, s nimiž legendární "Pepe" získal Stanley Cup. Za newyorské Rangers, které frankofonní Kanaďan coby Ďábel z New Jersey nemohl vystát.

Brendan u odvěkých rivalů pokračuje, ve středu podepsal s Jezdci novou roční smlouvu. A jednání vedl právě Claude.

Sice nosí dres Blueshirts, ale jinak se Brendan potatil. Také Lemieux junior je milován i nenáviděn.

Milován jako spoluhráč, nenáviděn jako soupeř. Pokračuje v rodinné tradici a je takzvaným "pestem", tedy krysou, osinou v zadku, zkrátka energickým hráčem, jehož přítomnost na ledě je pro protivníky otravnou.

Brendan zakončil minulou sezonu - při přestupové uzávěrce zpestřenou výměnou na Manhattan - se 12 brankami a pěti asistencemi. I čich na góly podědil, a tak rád strká nos tam, kam musí. Operuje před brankovištěm, sem tam rozdá svému strážci sekeru přes ruku či lýtko, uštědří mu bolestivý štulec do zad.

"Ostatní týmy přivádí k šílenství, umí je vytočit k nepříčetnosti. Navrch má ofenzivní potenciál," popisoval nositele slavného příjmení hráčský agent Tyler Parchem.

Stejnou prací se momentálně živí Claude a patrně je i jako vyjednávač smluv podobně neústupný, jako býval na ledě. Zastupuje také Brendana, který si coby RFA plácl s New Yorkem den před startem přípravného kempu. "Za kolik? To nezveřejním. Pokud o tom chtějí informovat Rangers, je to na nich," prohodil Lemieux senior.

Mimochodem, kolují i zvěsti, že se stejným zápalem, s jakým kdysi pomohl klubům NHL ke čtyřem Stanley Cupům, také bojuje o synovy minuty na ledě. A že to měl být jeden z důvodů, proč se Brendan stěhoval za Kevina Hayese od Tryskáčů jihovýchodním směrem.

Claude je svéráz.

Své o tom vědí i v Buffalu. To on prý Brendana přesvědčil, aby pár let zpátky se Sabres nepodepsal nováčkovskou smlouvu. Šavle tehdy byly v rozkladu a syn ryzího šampiona a rozeného vítěze přece nebude hrát za nějaké "losery". Buffalo přitom Lemieuxe draftovalo v prvním kole a hodně si od něj slibovalo.

Je potřeba dodat, že ani sám Brendan nejspíše o jeho dres příliš nestál, při pohovorech před draftem si s klubovým vedením nepadl do noty.

Slávu rodinného klanu tak šíří jinde. Jeho útočištěm je Madison Square Garden, jedna z nejslavnějších hokejových hal. A místo, kde by mohl v nové sezoně opravdu prorazit. Podobně jako další talentovaní Jezdci v čele s Filipem Chytilem.

Na rozdíl od něj se ale Lemieux do novinových titulků dostane i jinak než body. V žilách mu koluje horká krev (aby ne). A občas mu nervy rupnou. Tak jako loni, kdy dostal suspendaci za krosček, jímž trefil do hlavy Vincenta Trochecka.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.