Spor o nejkrásnější logo v NHL. Indiána se teď nevzdáme, zesílíme osvětu, zní z Chicaga

9. července 12:00

Tomáš Zatloukal

Když si téměř před sto lety pořídil Frederic McLaughlin hokejový klub, nazval ho podle americké jednotky, v níž sloužil za první světové války. 86. pěší divize nesla jméno Černého Jestřába, slavného náčelníka Sauků. Podoba loga byla nabíledni. Dodnes je považováno za to nejkrásnější v celé NHL. Brzy možná zmizí.

Spor o indiána na hrudi hokejistů Chicaga se táhne už roky. A opět ožívá s vlnou protestů v Severní Americe. Znovu se ozývají názory, že originální americké etnikum by nemělo sloužit jako předloha pro loga či maskoty sportovních klubů. A že v dnešní době jde o cosi neakceptovatelného.

Někdo se ohání vlastním pocitem, další poukazuje na dobu vzniku loga, jiný vytahuje studie o tom, že podobné karikování indiánů sráží sebevědomí současné generace původních obyvatel Severní Ameriky.

Ne, nejde o problematiku, jež by měla být prvoplánově zlehčována, a tak sám tradiční klub z Windy City k delikátnímu tématu přistupuje s patřičnou obezřetností a diplomatickým taktem.

V čerstvém vyjádření mimo jiné píše: "Náš název a logo symbolizují důležitou historickou osobnost, náčelníka Černého jestřába, jehož vůdcovství a život inspirovalo celá pokolení původních Američanů, veteránů i veřejnosti. Oslavujeme jeho odkaz mnoha cestami a vytváříme prostor pro ryzí dialog mezi kulturami."

Dále v tiskovém prohlášení stojí: "Uvědomujeme si, že mezi respektem a neúctou je tenká linie. A do budoucna se budeme ještě důrazněji snažit šířit osvětu o historickém významu Černého jestřába a také původního amerického obyvatelstva jako celku."

Chicago v tuto chvíli své logo měnit nebude. Nepůjde cestou některých velkých amerických značek, které pod obdobným společenským tlakem chystají rebranding a odstraňují z etiket svých výrobků stylizované podobizny Afroameričanů. Samozřejmě často s vidinou toho, že se jim to vyplatí.

Bude zajímavé sledovat, zda Blackhawks v budoucnu ke změně přece jen nesáhnou a z jakých pohnutek to bude. Mimochodem, už od roku 2008 existuje zajímavé a často kopírované logo, které nakreslil indiánský umělec Mike Ivall. Zobrazuje hlavu černého jestřába, přičemž ptačí pera jsou nahrazena typickou čelenkou.

Svého času si získalo ohromný ohlas a mnozí ho připomínají také nyní. Jak se vám líbí?

 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.