Rozjásal Prahu, teď chce Nylander odpárat svou vizitku Jekylla & Hydea

9. října 2019, 16:15

Tomáš Zatloukal

Oba se potatili, byť každý trochu jinak. Zatímco William Nylander loni, stejně jako jeho otec Michael v devadesátých letech, stávkoval a dlouho nechtěl podepsat novou smlouvu, Alex Nylander oblékl po vzoru někdejšího dvorního nahrávače Jaromíra Jágra dres Chicaga. A hned při debutu skóroval.

Když fanoušci v pátek večer proudili, nadšení parádním zápasem mezi Blackhawks a Letci z Philadelphie, z O2 areny, hromadně míjeli modrookého čtyřicátníka v tenké bundě v barvě velbloudí kůže.

Přitom mu ještě před pár lety tolik tleskali, když posílal pasy Jágrovi či Alexi Ovečkinovi.

U jednoho z východů postával právě Michael Nylander a stále se usmíval. V hloučku přátel patrně rozebíral výkon mladšího ze svých synů, přijímal gratulace k jeho povedené premiéře. Nezdálo se příhodné švédskou ikonu vyrušit.

Byl to Alex, jednadvacetiletý talent, kdo nabídl pražským divákům výjimečný požitek ze sledování krásné gólové akce v soutěžním zápase NHL.

V osmé minutě vystihl přihrávku ruského beka Ivana Provorova, vřítil se do útočného pásma, vylepšil si střelecký úhel a přízemní střelou pod lapačkou překonal Cartera Harta. Z reproduktorů se spustily povědomé tóny songu Chelsea Dagger, zatímco plavovlasý Švéd slavil se spoluhráči.

"Všiml jsem si, že Provorov bude hrát křížem a šel jsem po puku. Pak jsem vjel do pásma, trochu jsem si kotouč potáhl a vypálil. Naštěstí to tam spadlo," popisoval Nylander pro The Athletic. Svou ránu umně skryl za bránícího hráče.

Trefou v Praze navázal na povedené výkony z přípravy, zaujal mimo jiné i vítězným gólem proti berlínským Eisbären.

"Celkově vzato, v přípravě byl naším nejlepším hráčem," mínil Patrick Kane, který O2 arenu po počátečních rozpacích okouzlil třemi body. Nejde jen o frázi, populární "Kaner" s Nylanderem opakovaně nastupoval, i českým divákům se zprvu ukazoval ve formaci s ním a Jonathanem Toewsem.

Nylander by rád na svůj zdařilý chicagský debut navázal. Ví, že má na čem stavět. Zároveň si nejen letní posila Blackhawks, ale také mnozí přihlížející uvědomují, že záblesky vrcholného hokejového kumštu nesmí střídat hluché pasáže.

Takové, kdy se Nylander z ledu vytrácí a mizernou hrou představuje nebezpečí pro vlastní spoluhráče. Když neodvádí stoprocentní práci, je jeho lajna výrazně přehrávána. I Praha to ukázala.

Syn dvojnásobného mistra světa potřebuje zapracovat na komplexnosti své hry i na vlastní důslednosti. Akce, jíž nadchl v české metropoli, ale dodává mnohým zainteresovaným osobám naději. I generálního manažera Stana Bowmana zahřálo, že poprvé viděl v trikotu Chicaga, co mladší z Nylanderů v ostrém utkání dokáže.

A třeba Kane vzkazuje: "Dal jsi parádní gól. Máš na čem stavět, makej dál."

Pokud Nylander bude dál produktivní, zlepší hru bez kotouče a bude se jako hokejista soustavně rozvíjet, čeká ho hvězdná dráha. Černí jestřábi by se takovému scénáři jistě nebránili.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.