Příběh hokejových diabetiků. Domi se setkal se svým idolem

15. listopadu 2019, 12:00

Jiří Lacina

Nedávný výlet Montrealu do Philadelphie bude patřit k těm, na které Max Domi nikdy nezapomene. Když vyrůstal, patřil k jeho idolům Bobby Clarke. Důvod je jednoduchý, oba totiž trpí cukrovkou 1. typu. Ve své aktuální knize „Můj život s diabetem a cesta do NHL“ Domi zdůrazňuje, jak moc důležitý pro něj příklad legendárního útočníka Flyers byl.

Dosud se viděli osobně jednou, když bylo Maxovi čtrnáct let a hrál na mládežnickém turnaji. Právě Clarke prý jej inspiroval k sepsání knihy. Autor doufá, že tak inspiruje další diabetiky v jejich cestě za sny. Od vydání toužil útočník Montrealu po osobním setkání s Clarkem. Chtěl se mu pochlubit. Povedlo se minulý čtvrtek, kdy Habs prohráli ve Philadelphii 2:3 v prodloužení.

„Nejúžasnější životní zážitek, to vám říkám upřímně,“ rozplýval se čtyřiadvacetiletý Domi. „Jsem z toho pěkně rozpumpovaný. Už jsem ho viděl, ale tohle bylo opravdové představení. Musím poděkovat Flyers, že všechno připravili. Okamžik, na který nezapomenu.“

V neděli Domi podepisoval svou knihu doma v Bell Centru. Jeho radost nebyla o nic menší. „Úžasná záležitost, pánové,“ usmíval se. „Hodně lidí, snad k pěti stovkám. Šílené. Dost lidí mi řeklo, že knihu zhltlo za den, dva, což je nádherné. Znamená to, že je to snadné čtení.“

Diabetes 1. typu je autoimunitní nemoc slinivky. K její dysfunkci dochází proto, že na ní útoční vlastní imunitní systém. Slinivka pak nezvládá produkovat inzulin, který je nutný k distribuci cukru do buněk. Cukr proto zůstává v krvi a škodí. Silní cukrovkáři 1. typu si musí aplikovat inzulin exogenně. Hladina glykemie v důsledku aplikací prudce kolísá, což s sebou nese stavy únavy.

„Určitě se najde hodně dětí, které se v knize poznají. Budou totiž mít představu, jaké to je, když vám hladina cukru létá nahoru dolů,“ věří Domi. „Říkám jim co každému: Máte sen a můžete to dokázat. Musíte ovládnout cukrovku dřív, než ovládne ona vás. Jste odlišní. Nemám to slovo rád, ale faktem je, že musíte dělat věci, které ostatní dělat nemusí. Už v mladém věku musíte být zodpovědní. Musíte pochopit, jak vaše tělo funguje. Pomůže vám to dospět rychleji než ostatním.“

Setkání Domiho s Clarkem proběhlo v rámci předzápasové show Pierrea Houdea. Pro mladšího z dvojice to byl splněný sen, nadšený byl ale i sedmdesátiletý Clarke.

„Je to pocta, když o vás hráč National Hockey League něco takového prohlásí,“ řekl k tomu, že byl pro Domiho dětským vzorem. „NHL hraje, protož umí hokej. To nemá co dělat s tím, že je diabetik. Ale to že je hráčem NHL s diabetem, to je myslím docela výjimečná věc,“ dodal Clarke.

 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.