Preview: Detroit pustí do týmu mladou krev. Na úspěch si však musí počkat

11. září 2018, 18:00

Jan Šlapáček

Organizace Red Wings patřila dlouhé roky k tomu nejlepšímu, co slavná NHL každoročně nabízela. Časy se ale mění a celek z Detroitu dvakrát v řadě chyběl ve vyřazovacích bojích a o Stanley Cupu si mohl nechat jen zdát. Klub podstupuje nutnou přestavbu a na nějaký výraznější úspěch si ještě nějakou dobu bude muset počkat. Ale ne vše vypadá špatně.

Namlsaní fanoušci Detroitu nezažívají aktuálně ty nejlepší hokejové časy. Red Wings nejprve nezvládli rozlučkovou sezónu s Joe Louis Arénou, kdy poprvé od sezóny 1989/1990 skončili bez účasti ve vyřazovacích bojích a následně ani první sezóna v luxusní Little Caesar Aréně nedopadla zcela slavně.

Tým trénovaný Jeffem Blashillem podával nevyrovnané výkony. Na dobré klání navázal pravidelně naprosto šílený zápas. Zmar Detroitu vygradoval na začátku prosince, kdy prohrál v Montrealu vysoko 1:10 a právě v tomto měsíci se lámal chleba.

Od února byli již Red Wings bez reálné šance na postup do play-off, což se projevilo například i při uzávěrce přestupů, kdy se Ken Holland pustil do čistky. Nejdříve vyměnil Petra Mrázka do Philadelphie a poté Tomáše Tatara do Vegas. Hollandovým cílem bylo získat další volby do draftů, které budou v následujících letech pro Red Wings velice důležité.

Mladá krev

A právě letošní draft byl pro Detroit přímo zázračný. Ačkoliv si chtěli Red Wings dojít v prvním kole, v němž měli dvě volby, pro obránce, tak situace jim to prostě neumožnila. Z šestého místa si do svého týmu vybrali českého útočníka Filipa Zadinu, který byl pro Detroit po Dahlinovi hned druhou možnou volbou, jen nikdo z vedení nečekal, že tou dobou bude ještě volný.

Ke konci prvního kola přišel další skvělý úlovek pro celou organizaci. Získanou volbu z Vegas uplatnil manažer Detroitu na centra Josepha Velena, který k velkému překvapení všech zůstal skrytý v pozadí a na Red Wings tak zbyl další velice talentovaný útočník.

Ačkoliv si původně v Detroitu představovali draft úplně jinak, tak nakonec dopadl nejlépe, jak mohl. Tým získal v prvním kole dva útočníky, kteří mohou v příštích letech celý tým klidně táhnout. A pokud se uchytí i někdo z dalších kol, v celé organizaci budou pouze rádi. 

Mládí vs. zkušenost

Detroit byl dlouhá léta známý tím, že se spoléhal zejména na zkušené hráče a mladíky nechával trápit na farmě. Těmto časům již pochopitelně odzvonilo. Základ týmu je nyní postaven na hráčích (např. Dylan Larkin Anthony Mantha, Andreas Athanasiou), kteří mohou v současné NHL uspět. Hlavní tváří klubu je jednoznačně útočník Dylan Larkin, jenž byl Blashillem označen za správného lídra a rozhodně by nebylo překvapením, kdyby se jednoho dne stal kapitánem.

Právě tohle téma se v posledních týdnech v detroitských médiích omílá opravdu často. Ke vší smůle Red Wings to vypadá, že současný kapitán Henrik Zetterberg bude muset kvůli zdravotním problémům možná i ukončit kariéru, což by byla pro klub hrozná rána. Ačkoliv má švédský hokejista svůj věk a na ledě nepatří k nejrychlejším hráčům, tak cítěním hry a zkušenostmi je pro tým stále neuvěřitelně důležitý. Takovýhle odchod ze scény by byl pro klubovou legendu hodně krutý.

Ztráta Zetterberga by na druhou stranu znamenala jedno uvolněné místo v sestavě a větší šanci pro mladé hráče dostat se do prvního týmu. Na onu velkou šanci čekají jednak již výše zmínění Filip Zadina a Joseph Veleno, tak i například Michael Rasmussen, či Jevgenij Svečnikov, jenž už má i pár startů v NHL za sebou. A nezapomínejme ani na obranné řady, kde na svoji šanci netrpělivě čekají Filip Hronek či Dennis Cholowski. O získání místa v prvním týmu panuje velká konkurence, za což musí být v Detroitu rádi.

Největší problémy? Obrana a dlouhodobé kontrakty

Ačkoliv byl Holland v minulosti oprávěně považován za nejlepšího manažera ligy, tak bohužel pro Red Wings příliš nezvládl sezóny po zavedení platového stropu a podepsal s hráči pár šílených kontraktů, které mají velkou zásluhu na tom, kde se tým aktuálně nachází.

Obrana Detroitu patří v posledních letech ve srovnání s ostatními celky k tomu nejhoršímu, co je v NHL k vidění, ale dělat se s tím skoro nic nedá. Kvůli šíleným kontraktům má Holland svázané ruce a většina obránců je v kategorii "nevyměnitelní". V Detroitu tak musí defacto čekat, než tyto šílené kontrakty doběhnou do konce.

Čekání by ale nemělo být delší jak dva roky. Po nadcházející sezóně skončí smlouva Niklase Kronwalla, který pravděpodobně posléze ukončí svoji bohatou kariéru. Po ročníku 2019/2020 bude bez smlouvy trojice Mike Green, Trevor Daley a Jonathan Ericsson a z obránců zbyde Detroitu pouze přeplacený Danny DeKeyser. Tudíž bude mít Holland hodně prostoru k tomu, aby zadní řady týmu vylepšil. Buď pomocí výměny, či podpisu, tak i možného zabudování někoho z farmy.

Nadcházející sezóna

Pro následující ročník nemají v Detroitu velké cíle. Pro klub je v současné chvíli nejdůležitější, aby dokázal do týmu zapracovat mladé hráče a mohl v dlouhodobé budoucnosti pomýšlet na vítězství.

Útočná stránka Red Wings ale již nyní nevypadá vůbec špatně. Mladá a talentovaná skupina hráčů propojená se zkušenými mazáky by mohla přinést hodně gólů. Hlavní pozornost bude upřena na Dylana Larkina a Anthonyho Manthu, kteří společně s Henrikem Zetterbergem tým v minulém roce bodově táhli. A nesmíme zapomenout ani na Filipa Zadinu, kterému se dávají velké šance na získání místa v prvním týmu a mohl by vstřelit pár důležitých gólů. Kanadské body bude určitě sbírat i Thomas Vanek, kterého Holland získal z trhu volných hráčů.

Horší to bude s hrou dozadu. Obrana Red Wings, jak již bylo psáno, patří k té nejhorší v lize a i to je ten hlavní důvod, proč tým nemůže mít v následujících dvou letech přehnané ambice. Z obranných řad Detroitu snese větší měřítko pouze Mike Green, který i ve svém pokročilém věku stále vyniká směrem dopředu a je jediným pravidelně bodujícím obráncem týmu. Zbytek obrany podává podprůměrné výkony, čehož by ale k radosti českých fanoušků mohl využít právě Filip Hronek, jemuž se dávají velké šance, že některého z beků může ze sestavy vystrnadit.

Místo, o které se v Detroitu bát rozhodně nemusí, je brankoviště. V něm bude vládnout dvojice Jimmy Howard - Jonathan Bernier, od které se čeká, že bude týmu dodávat každý zápas potřebnou jistotu, kvůli níž bude šance na vítězství.

Play-off? Ještě ne

Minulé dvě sezóny Detroitu naplno ukázaly, jaká je realita. Bez kvalitní obrany se v lize výrazněji uspět nedá a právě na tento fakt Red Wings doplatí i v letošním ročníku. Detroit se tak bude moci znovu zaměřit na draft a získat to, co potřebuje k návratu mezi ligovou elitu.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.