Petr Adler: ottawský starosta staví Senators do latě

13. ledna 2018, 7:14

Petr Adler

Jestli majitel Ottawa Senators Eugene Melnyk touží přesunout své mužstvo z předměstí jménem Kanata doprostřed hlavního města Kanady, budiž vítán. Ale za svoje, řekl ottawský starosta Jim Watson (na snímku).

Tím pan starosta zahustil dusno kolem mužstva tak, že už snad ani není vidět, kdo je kdo, natož, aby bylo jasné, kdo jde kam.

V rozhovoru s Jonem Willingem z deníku Ottawa Citizen řekl pan starosta Watson doslova (ovšem anglicky): “K podpoře mužstva NHL bychom neměli používat peněz z (městských) daní z majetku. To, dle mého názoru, nepatří mezi úlohy městských úřadů.”

Ono nejde jenom o jeho názor. Řada velice podrobných ekonomických rozborů (tzv. economic case studies) dokazuje již delší dobu přesnými výpočty a statistickými údaji ze skutečných situací, že profesionální sportovní mužstva rozhodně nejsou čistým ekonomickým přínosem pro obce, v nichž se nacházejí. Řeči, že jsou, nejsou nic víc než bohapusté plácání. Tím pádem také, tvrdí tyto studie, jsou nesmyslné i řeči, které tvrdí, že podíl daňových poplatníků na stavbě nebo údržbě svatostánku profesionálního sportovního mužstva je vlastně investicí do skvělé budoucnosti obce.

Ekonomové píší velice otevřeně, že jediný, komu takový příspěvek z kapes daňového poplatníka pomáhá, je majitel mužstva.

Pan starosta pochybuje

Až sem by to bylo jednoznačné.

Jenže: původní dusno nastalo v půli prosince z úplně jiného důvodu. To totiž majitel Senators Melnyk s taktem hodným slona v obchodě s křišťálovými vázičkami využil toho, že se dostavila spousta novinářů, aby popsala oslavy stého výročí NHL. Melnyk se jakoby náhodou ocitl mezi nimi, a jakoby náhodou padla otázka, co bude mužstvo dělat s nevyprodávanými sály. Nikoliv nevyprodanými. Nevyprodávanými.

Nezájem místních začal smrdět skandálem už v létě: ve finále Východní konference Stanleyova poháru. Senators statečně bojovali s pozdějším celkovým pohárovým vítězem, Pittsburgh Penguins, a v Canadian Tire Centre zely celé řady sedadel prázdnotou.

Senators to zkouší řešit tím, že přestali prodávat vstupenky do zmíněných celých řad. Místo toho prázdné řady zakrývají celtami. Ty jsou nataženy tak, aby nezasvěcení nepoznali, že se pod těmi plachtami skrývají prázdná sedadla. Shodou okolností ta nejlacinější, tedy ta, která by šlo prodat rychleji než plyšová křesla kousek od hrazení.

Melnyk tehdy přednesl málem jedenáctiminutový monolog, v němž pohrozil místnímu obyvatelstvu, že takové chování by je mohlo stát přítomnost jejich hokejových miláčků. Padla při té příležitosti otázka, zda to znamená, že jednání o přesunu z předměstí Kanata do LeBreton Flats kousek of kanadské poslanecké sněmovny uprostřed Ottawy se pohnula vpřed.

A tady Melnyk vyrazil přítomným dech. Vůbec ne, pravil, a kromě toho, on osobně má zásadní pochybnosti, že by právě střed města nějak pomohl vyřešit nedostatek prodaných vstupenek. Nejen, že mnohý vládní zaměstnanec, který dnes pracuje v hlavním městě, přijel odněkud odjinud a může tudíž milovat nějaké úplně jiné mužstvo než Senators. Takový člověk se na zápas dostaví pouze tehdy, když se dostaví jeho skuteční oblíbenci. Navíc si mnohý z nich ani nemůže dovolit pravidelné návštěvy hokeje v podání NHL: kanadský vládní zaměstnanec je velice přísně veden k tomu, aby nekradl. A, aby to drželo ještě lépe, mnohý z takových zaměstnanců bydlí někde na předměstí. Včetně, kupodivu, právě Kanaty.

Proč, uzavřel tehdy tuto část svého paličského projevu Melnyk, proč by měl kanatské připravovat o tak jakostní zábavu jako hokej v podání Senators?

A dodal, že hlavním zádrhelem a důvodem nespokojenosti obyvatelstva je výjezd z parkoviště Canadian Tire Centre na dálnici. Kdyby to město opravilo, bylo by po starostech.

Městské úřady v Kanatě i v Ottawě se jen tiše zeptaly: komu ten výjezd vadí? Senators. Když nám mužstvo podá žádost o stavební povolení s podrobným plánem, a všechno bude vyhovovat současným stavebním předpisům, mohou dostat povolení během dnů, v nejhorším týdnů. A pak ať si staví do alelujá.

Popuzený komisař

Jenže ve chvíli, kdy si v televizi vyslechl Melnykova slova o tom, že ho střed Ottawy zajímá mnohem méně než nezájem obecenstva o jeho mužstvo, proletěl komisař NHL Gary Bettman stropem. Vedení ligy všeobecně, a jeho Rada guvernérů obzvláště, totiž žije v pevném přesvědčení, že síla a budoucnost profesionálního hokeje tkví nejen ve stadiónech uprostřed měst, ale také ve stadiónech, které zaplatili daňoví poplatníci přinejmenším způli.

Takže Bettman se ve tříminutovém veřejném prohlášení bezmála dopusil urážky na Melnykově cti, když naznačil, že ottawský majitel má držet, s prominutím, hubu a krok.

A teď se do toho zamíchá nějaký starosta, aby řekl, že pakliže se Senators chtějí přestěhovat někam blíže ke sněmovně, snad aby byli blíže skutečným kanadským senátorům, zajisté, ale jedině tak, že za svoje.

Kam to vedou okna? musel se Bettman ptát sám sebe. Nejdříve se cuká calgarský starosta Naheed Nenshi, a teď jde starosta Ottawy Jim Watson ještě o krok dál? Nenshi je ochoten jednat alespoň o určitém podílu daňových poplatníků, jakkoliv (z hlediska NHL a Calgary Flames) mizerném. A teď říká starosta Ottawy, aby si to Melnyk zaplatil sám. To už je, z hlediska NHL, naprostý skandál.

Kdyby to bylo v Americe, dobrá, hokej není tak oblíbený jako baseball, košíková či americká kopaná. Ale v hokejem posedlé Kanadě?

Pan starosta Jim Watson se navíc ohradil proti celkovému postupu Senators i NHL. Jedná s těmi pány už čtyři roky, a oba mu dávají neustále najevo, že jejich jediným cílem je posun do středu města, řekl. Páně Melnykova slova, že když na něj (a jeho mužstvo) nebudou místní obyvatelé dost hodní, přestěhuje se jinam, někam hodně jinam, a ujištění, že ho střed Ottawy vlastně ani tolik nezajímá, považuje pan starosta (mírně řečeno, protože je Kanaďan) za podraz.

A aby všichni pochopili, co má na mysli, dodal pan starosta Watson, že když slyšel, co říká Eugene Melnyk, potřeboval silnou dávku prášků proti bolestem.

Trvalo mu to skoro celý měsíc, ale pan strarosta nakonec věc uzavřel řka, že doufá, že se pan Melnyk jenom přeřekl.

Komisař Bettman nesporně doufá v totéž. I když z úplně jiného důvodu.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.