Petr Adler: NHLPA souhlasí, kolektivní smlouva zůstává v platnosti

16. září 2019, 21:54

Petr Adler

Příznivci hokeje NHL se mohou těšit: nejvyšší soutěž světa nečeká přinejmenším do konce sezóny let 2021-2022 žádná výluka nebo stávka. Hráčské odbory NHLPA v pondělí oznámily, že i ony se vzdávají práva na zrušení platnosti současné kolektivní smlouvy.

NHL se svého práva na zrušení současné kolektivní smlouvy vzdala v pátek 30. srpna, tedy dva dny přede dnem, kdy tak měla učinit.

Jak řekl výkonný ředitel NHLPA Donald Fehr (na snímku), hráči sice mají vůči současné kolektivní smlouvě řadu výhrad, ale nakonec se rozhodli, že budou souhlasit s názorem NHL, že jednání o těchto potížích je užitečnější než rušení celé smlouvy po skončení nastávající sezóny.

Jelikož posledních dvou kolektivních smluv rozdurděné strany dosáhly po ztrátě celé sezóny výlukou (2004-2005) a málem poloviny sezóny (2012-2013), je řešení, které se vyhýbá podobně napjatým situacím patrně moudřejší.

NHLPA stála před gordickým uzlem. Jak se shodlo několik hráčů, jedna možnost rozhodnutí byla za osmnáct, druhá za dvacet bez dvou.

Hráčské odbory stály před dvěma možnostmi. Mohly požádat o zrušení platnosti současné kolektivní smlouvy nebo souhlasit, že ji nechají vypršet až v původně dohodnuté době, tedy po skončení sezóny let 2021=2022.

V prvním případě by se nad hlavami obou stran vzápětí vznesl pověstný Damoklův meč: buď by dosáhly dohody o nové kolektivní smlouvě do úterka 15. září 2020, nebo ne.

V záporném případě by byly od středy 16. září 2020 haly zavřeny na tři západy. Bez kolektivmni smlouvy se nehraje.

Ve druhém případě by s NHL jednaly dále o možných změnách a doplňcích, a Damoklův meč výluky nebo stávky nad jejich hlavami by do zmíněné sezóny zmizel do pozadí.

NHLPA sice měla původně své rozhodnutí ohlásit v neděli 15. září, ale po déletrvajícím nedělním konferenčním telefonním jednání výkonného výboru, čili zástupců všech mužstev, oznámila, že využije svého práva považovat neděli za den klidu.

Věc důvěry

V podstatě lze říci, že NHL i NHLPA postavily svá rozhodnutí na odpovědi na otázku, zda mohou druhé straně věřit.

Jednání mezi oběma stranami ohledně nejrůznějších změn v současné kolektivní smlouvě probíhají už od letošního února. Děje se tak be zbytečných fanfár, bez veřejného skřípání zubů, ale i bez vzájemného poplácávání se na zádech. Současná jednání jsou údajně velice věcná a snaží se najít východiska tak, aby uspokojila obě strany.

Hráči si v první řadě stěžují na tzv. zásobní účet (escrow), rádi by také viděli přehlednější způsob určování hokejových příjmů (hockey-related revenue, neboli HRR).

Majitelé by rádi zkrátili povolenou délku platnosti hráčských smluv a vyměřili přesněji, jaké části smluvních částek smí být určeny za mzdu, a jaké za odměny za podpis (signing bonus).

Liga také dost nerada vidí, že některá mužstva obchází ustanovení o mzdovém stropu umísťováním hráčů na seznam dlouhodobě zraněných (long-term injury reserve, neboli LTIR).

Obě strany si jsou moc dobře vědomy, že kdyby mělo dojít opět k nějakým pracovním nepokojům (výluka nařízena zaměstnavateli, stávka zaměstnanců), ohrozilo by to nové prameny příjmů, které se rýsují na poměrně blízkém obzoru.

Nynější soulad duší mezi NHL a NHLPA způsobí nejen, že současná kolektivní smlouva bude platit ještě tři roky, ale že může během té doby doznat řady změn a úprav, a tak se stát podkladem buď pro novou smlouvu, podepsanou na podzim 2022, nebo pro obnovenou smlouvu, která by pokračovala za dobu ukončení platnosti té současné.

A najednou by bylo ticho po pěšině, možná, že až na dalších sedm let.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.