Petr Adler: NHL sice měla pravdu, ale Vojnov se smí vrátit dříve než až za rok

24. května 3:53

Petr Adler

Vlk se nažral a koza zůstala celá: trest zastavení činnosti na celou sezónu ruskému obránci Vjačeslavu Vojnovovi, vyslovený komisařem NHL Garym Bettmanem, byl správný, ale souvislosti tohoto případu jsou tak neobvyklé, že bude slušné započítat do trestu polovinu minulé sezóny. Vojnov se tedy bude smět vrátit do NHL v půlce nastávající sezóny, rozhodl nezávislý soudce Shyam Das.

V říjnu 2015, po zásadním sporu s manželkou Martou Varlamovou, přivezl tehdejší hráč Los Angeles Kings Vojnov paní na pohotovostní oddělení místní nemocnice. Zdravotníci ošetřili řadu ran a podlitin a usoudili, že k nim došlo násilným činem. Přivolali policii, která potvrdila jejich dojem a obvinila Vojnova.

NHL mu v tu chvíli zastavila činnost na dobu neurčitou. Po poměrně složitém právním vyjednávání se Vojnov nakonec přiznal k přestupku (misdemeanour), zatímco státní návladní (District Attorney, zkráceně DA) výměnou zmírnil žalobu ze zločinu (felony). Toto jednání není neobvyklé. Říká se mu vyjednávání o přiznání viny (plea bargaining).

Kdyby obžalovaný lpěl na tvrzení, že je nevinen, musela by žaloba dokázat nad přijatelnou pochybnost (beyond reasonable doubt) každý bod, z něhož obžalovaného viní, zatímco ten nemusí dokazovat nic. Líčení se táhne a výsledek je nejistý.

Nakonec je to celé o tom, kdo přesvědčí soudce, že nekecá. Zjištění z praktického života: kecají všichni.

Když takový obžalovaný vidí, že ani sám soudce zatím netuší, komu má věřit, přijme raději nižší trest, který se ani nemusí dostat do trestního rejstříku.

Všechno je trochu jinak

Vojnov je ovšem z hlediska amerického práva cizinec. A přistěhovalecký úřad nemusí slepě přijmout výsledek nějaké dohody u soudu. Takže jakmile Vojnov vyšel na podmínku zpoza mříží věznice, zajistili ho úředníci přistěhovaleckého úřadu. Budou posuzovat, zda ho nemají vyhostit. Vyhoštění by ale znamenalo, že by se Vojnov nesměl vrátit do USA po poměrně dlouhou řadu let. Vyřešil to tím, že nabídl, že to raději odejde sám.

To úřad přijal, Vojnov odjel, a loni mu vypršela podmíněná část trestu. V tu chvíli se mohl obrátit na Bettmana se žádostí o povolení návratu do NHL. Komisař jej, za přítomnosti zástupců hráčských odborů NHLPA a dalších osob s právnickými hodnostmi, vyslechl, aby pak rozhodl, že ano, Vojnov se smí vrátit, ale až po uplynutí jednoročního zákazu činnosti, který vstoupí v platnost okamžikem zahájení nastávající sezóny (2019-2020).

A vzápětí podala NHLPA za Vojnova odvolání, a právě o něm rozhodl soudce Das. Vyhověl pouze částečně: co do výše trestu, ne co do trestu samotného.

Vojnov po odchodu z USA sehrál tři sezóny v ruské Kontinentální hokejové lize (KHL), podílel se také na ruském vítězství na loňské olympiádě, která se uskutečnila bez účasti hráčů z NHL.

Bylo by, mimochodem, docela zajímavé, co by NHL dělala, kdyby její hráči v Jižní Koreji nastoupili: když Rusové nominovali Vojnova do mužstva pro Světový pohár 2016, oznámila NHL (společně se spolupořádající NHLPA), že Vojnov se v soutěži, kterou pořádají ony, nesmí objevit. Rusové se tenkrát ani dlouho nevzpírali.

Shyam Das připomněl, že Vojnov hrál v NHL naposledy 19. října 2014. Pro zajímavost: Kings na domácím ledě porazili Minnesota Wild 2-1, a Vojnov přispěl v přesilovce ve druhé půlce první třetiny nahrávkou na první branku zápasu.

Celkově má na účtu 190 utkání základní části a 64 zápasy v soutěži o Stanleyův pohár. Pomohl Kings ke dvěma vítězstvím (2012 a 2014).

Vojnov 19. června 2013 podepsal s Kings smlouvu za 25 miliónů dolarů na šest let. Mužstvo smlouvu vypovědělo 17. září 2015. To už měl Vojnov v kapse pět a tři čtvrtiny miliónů dolarů.

Významná připomínka

Bettmanovo rozhodnutí se opíralo o článek 18-A současné kolektivní smlouvy.

Soudce Das, jak řečeno, podpořil komisařovo rozhodnutí, že Vojnov si za své činy zasluhuje trest zákazu činnosti na celou sezónu, ale usoudil, že by se mu mělo do trestu započítat jako odsezených 41 utkání (tedy polovina) sezóny právě minulé.

Vedení ligy Dasovo rozhodnutí přijalo. Hlavně s uspokojením zmínilo, že soudce Das souhlasil jak s názorem ligy na Vojnovovy přečiny, tak se způsobem a  výsledky vyšetřování tak, jak je vedl komisař Bettman.

Soudce Das ve svém rozhodnutí navíc napsal, že přihlédl k velice neobvyklým skutečnostem a okolnostem případu, které tvůrci kolektivní smlouvy nebrali (neboť vlastně ani nemohli brát) v úvahu, a které lze jen stěží řešit podle sepsaných a odsouhlasených ustanovení kolektivní smlouvy. Dodal, že Vojnov vlastně minulou sezónu nehrál vůbec.

Vedení ligy ale zaujalo něco jiného: soudce Shyam Das ve svém rozhodnutí napsal výslovně, že názor NHL na Vojnovovo chování byl správný, a že vynesený trest odpovídal přečinu. Hlavně, podotkla NHL, soudce Das zdůraznil, že komisař ligy má rozsáhlé pravomoci, které doslova vyplývají z kolektivní smlouvy,  že mezi jeho kolektivní smlouvou ošetřené pravomoci patří jak určování (establish) , tak také prosazování (enforce) zásad a způsobu chování všech, kteří mají co do činění s NHL.

Tohle je věc, kterou se odbory NHLPA v několika nedávných případech pokoušely zpochybnit. Soudcovská rozhodnutí v těch předchozích případech totiž vůbec neodpovídala na otázku, co všechno vlastně smí dělat komisař ligy. A teď se konečně dočkali rozhodnutí, které potvrdilo, co bylo logické od samotného začátku: komisař toho smí mnohem více než by se jim hodilo do krámu.

Tím se Vjačeslav Vojnov zasloužil o ligu.

Ovšem, je tu takový drobný zádrhel obřích rozměrů: a kdo bude mít zájem o jeho služby?

Dobrá, Vojnovovi je devětadvacet, pro obránce věk zcela přijatelný. Jenže: Kings mu sice vypověděli smlouvu, ale pořád vlastní jeho hráčská práva pro NHL. Z Andělských Losin (Los Angeles) zatím přišlo krátké sdělení, že se rozhodnou, zda uspořádat návrat ztraceného syna nebo získat za něj někoho méně skandalizovaného, až jak se všechno vyvrbí po stránce paragrafů.

Nesmíme totiž zapomínat, že rodištěm politické korektnosti za každou cenu je právě Kalifornie. Semeništěm je sice městys svatého Františka (San Francisco), ale Andělské Losiny se svým Hollywoodem nezůstávají moc pozadu.

Paragrafy tedy promluvily. Ovšem, na druhé straně, do vánoc času dost, nač ten shon?

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.