Petr Adler: Don Cherry řekl, co si myslí. Dostal padáka - doplněno

11. listopadu 2019, 22:52

Petr Adler

Ředitelství kanadské televizní a rozhlasové sítě Sportsnet v pondělí oznámilo, že Don Cherry, jeden z nejoblíbenějších komentátorů Hockey Night in Canada, opouští s okamžitou platností pořad Koučův koutek (Coach’s Corner).

Stalo se tak dva dny poté, kdy Cherry v přímém přenosu tohoto pořadu řekl, že by noví přistěhovalci do země měli uctívat kanadské tradice, a v tomto případě úctu vyjádřit nošením květin rudých máků v klopách na znamení úcty vůči padlým ve válkách.

Den příměří (Remembrance Day) připadá na 11. listopadu, jako výročí dne, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří, které ukončilo první světovou válku.

Nehoráznou ironií je, že k vynucenému odstoupení Dona Cherryho došlo právě ve výroční den, tedy 11. listopadu.

O tom, že jeho odchod byl vynucen, nemá nikdo pochyb: president Sportsnetu Bart Yabsley se krátce po odvysílání posledního Koučova koutku zmínil ve zvláštním prohlášení, že Cherryho slova byla diskriminující a urážlivá, neodpovídající hodnotám, které Sportsnet uznává.

Na závěr svého prohlášení se Yabsley omluvil, neřekl ovšem komu, aniž by řekl, o jaké hodnoty tady jde.

Pondělní oznámení o Cherryho odchodu nemůže být pokrytečtější. Zní v doslovném překladu takto:

Sport lidí spojuje, a ne rozděluje. Po dalších jednáních s Donem Cherrym v důsledku sobotního vysílání bylo rozhodnuto, že nastal ten správný okamžik, aby odstoupil. Během zmíněného vyilani pronesl slova, která rozdělují a nevyjadřují naše hodnoty, za nimiž stojíme.

Don je výrazem hokeje a sehrál v posledních 40 letech nedílnou úlohu ve vývoji tohoto sportu. Chtěli bychom Donovi poděkovat za jeho přínos hokeji i vysílání sportovních přenosů v Kanadě.

Podepsán: president Sportsnetu Bart Yabsley.

Pětaosmdesátiletý Cherry stál u zrození Koučova koutku v roce 1982. Tehdy Hockey Night in Canada vysílala veřejnoprávní Canadian Broadcasting Corporation (CBC), a prvním moderátorem Koučova koutku byl novinář Dave Hodge.

Ten byl odejděn z politických důvodů: vedení CBC se rozhodlo, že předčasně ukončí vysílání přímého přenosu z hokeje a přepojí na jednání sjezdu socialistů sdružených v tzv. Nové demokratické straně (NDP, neboli New Democratic Party).

Hodge tehdy ohlásil konec přenosu, řekl, že CBC nyní přepíná na NDP, a dal najevo svůj názor tím, že přerazil ve dví tužku a odhodil ji.

To se stalo v roce 1986, a příští Hockey Night in Canada (a Koučův koutek) už moderoval tehdejší mladíček Ron MacLean, kterého do té doby znali snad pouze jeho nejbližší příbuzní.

Cherry se k celé věci postavil velice rázně: “Vím, co jsem řekl, a stojím si za tím. Každý Kanaďan by měl makovým květem uctívat naše padlé vojáky. Říkám pravdu, a co hlásám, to také dělám. Navštěvuji naše vojenské základny, strávil jsem vánoce v Afganistanu s našimi odvážnými vojáky, navštěvují hřbitovy našich padlých po celém světě, a uctíval jsem naše padlé v Koučově koutku. Nikdo ze mne ale nemůže dělat ochočeného robota jen proto, abych si zachránil svoji práci. Rád bych v Koučově koutku pokračoval, ale potíž je v tom, že jestli si budu muset hlídat všechno, co řeknu, už to nebude Koučův koutek.”

Ten Cherryho rozhovor s presidentem Sportsnetu Bartem Yabsleym, pakliže k němu vůbec došlo, musel vypadat opravdu náramně.

Moderátor Ron MacLean, který se ke slávě dostal jedině tím, že seděl tak dlouho vedle Dona Cherryho, asi ještě splácí hypotéku. Takže se hned v neděli bil v prsa: “Chci se upřímně omluvit naším divákům a Kanaďanům. Během včerejšího vysílání se Don vyjádřil urážlivým a předpojatým způsobem, a já bych byl rád, kdybych v té situaci zareagoval jinak. Byl to velice rozdělující okamžik, a zklamal jsem sebe sama, že jsem to připustil. Pracoval jsem s Donem třicet let, a oba milujeme hokej. Ale vím, že jsme vás včera večer zklamali. Považují hokej za součást něčeho, co nás sjednocuje. Je mi ctí cestovat po celé naší zemí, abychom oslavovali kanadský sport, a rozličnost je jednou z největších sil naší země.”

Koučův koutek byl nejsledovanější částí Hockey Night in Canada a zatím to vypadá, že se na opuštěné místo hned tak někdo nepřihlásí. Pakliže tomu bude tak, začnou Rogers Media, vlastník Sportsnetu, prodělávat na jediném pořadu, o němž bývávalo vždycky jasné předem, že tady se prodělat nedá.

Rogers Media získala práva na vysílání NHL v Kanadě po dobu dalších dvanácti let v roce 2014, a zaplatila za to pět a čtvrt miliardy dolarů (ovšem amerických).

Vedení Sportsnetu si muselo být vědomo, co ta zpráva vyvolá, takže ji ukončilo sdělením, že pod ní nepřipustí žádné čtenářské komentáře (doslova: Comments are turned off for this stóry).

Mezitím se ale rozjela ohromná podpisová kampaň, která žádá, aby Kanaďané podpořili myšlenku, že právo na vyjádření názoru je zaručeno ústavou, a týká se tedy i Dona Cherryho.

A úplná drobnost závěrem: začátkem tohoto tisíciletí Kanaďané hlasovali o žebříček sta nejvýznamnějších občanů v dějinách své země. Don Cherry se tenkrát nejen dostal do té vytoužené stovky. Dostal se také do první desítky: skončil celkově sedmý. První tehdy byl sociálně-demokratický politik Tommy Douglas, na druhém místě byl Terry Fox, který přeběhl o jedné noze napříč Kanadou, aby získal peníze na výzkum léčby rakoviny (on sám, bohužel, zákeřné chorobě po čase podlehl), a Wayne Gretzky byl až desátý.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.