Ovečkin se žene za Jágrem. Díky své nátuře, změnám pravidel i čerstvé kontroverzi

16. března 2016, 14:15

Tomáš Zatloukal

Ten gól nebude platit, jasný ofsajd, Jevgenij Kuzněcov ztratil puk při přechodu do útočného pásma, měli jasno televizní komentátoři přímého přenosu včerejšího mače mezi Washingtonem Capitals a Carolinou Hurricanes. Jenže se pletli, torontská "videocentrála" na osudném momentu nenašla nic proti regulím NHL a 42. zásah v podání Alexe Ovečkina posvětila. Ruský lídr Caps tak pro Washington vystřelil postup do play-off (nejrychlejší od roku 2010) a také ukrojil další gól z tenčícího se náskoku Jaromíra Jágra.

Jakého náskoku, říkáte si? Ne, Jágrovo evropské vedení v celkovém počtu vstřelených branek je přece bezpečné, o tuto statistiku jistě nepůjde. Ovečkin se přibližuje v jiné "veličině", trefách v prodloužení. Jágr zatím vládne, za svou kariéru ukončil nastavení během základní části hned 19krát a jedině tak potvrzuje pověst muže pro klíčové okamžiky. Vždy o sobě říkával, že se mu s postupujícím průběhem zápasu hraje lépe a lépe, třetí třetiny míval a má zdaleka nejsilnější. Jeho skvělá bilance z prodloužení tak nikoho nemůže šokovat.

Je tak skvělá, že platí za absolutní rekord NHL, brzy by se ovšem přes fenomenálního veterána ve službách Floridy Panthers měl přehnat Ovečkin. Ten díky čerstvé kontroverzi stáhl vedení české legendy na dva góly a dříve či později se přes ní dostane. Vydatně mu k tomu pomůže současný formát "overtimeu", kdy se hrává atraktivním modelem třem proti třem (pro někoho, třeba Dustina Byfugliena, již nejde o hokej). Zatímco Jágr poznává novinku na sklonku kariéry, Ovečkin si užívá příznivé změny de facto na vrcholu sil (či těsně za ním).

To, že prodloužení tři na tři přináší rozhodnutí častěji než předchozí varianty lze snadno podložit čísly a ostatně i samotný selský rozum nám podá spolehlivý úsudek. Jágr na rozdíl od Ovečkina hrál nejen v éře nastaveného času hraného ve čtyřech proti čtyřem, až do roku 1999 nastupoval v prodloužení proti pěti hokejistům soupeře. Jeho trefy jsou, bráno v potaz tyto objektivní skutečnosti, přeci jen cennější a historická tabulka skrývá vzhledem k úpravám modelu jisté zkreslení. Co naplat, Jágr zkrátka svůj rekord neudrží a pomohou mu jej vyrvat měnící se pravidla.

Ovečkin každopádně zaslouží veškerý náš respekt, bez ohledu na regule. Vždyť je mu teprve třicet a bonusový bod pro své mužstvo vystřelil již 17krát. Hned v sedmi ročnících se mu povedlo skórovat v nastavení dvakrát za sezónu, což je vizitka, která v dějinách NHL nemá obdoby. Vždyť nikdo další nemá na kontě ani čtyři takové ročníky. Moskevský rodák je pro "overtime" stvořený - jak rolí, kterou zastává (střelec), tak náturou (sobec). Plně využívá své největší přednosti - rychlost, sílu, přesnost a "zabijácký instinkt".

"Je pěkné skórovat, obzvláště v prodloužení," culil se po včerejším zásahu. Co myslíte, kdy se stane rekordmanem v počtu gólů v nastaveném čase?

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.