Ottawa si pojistila jedničku. Anderson prodloužil o další dva roky

30. září 2017, 16:00

David Jahoda

Brankář Craig Anderson měl smlouvu ještě pro blížící se nový ročník, v Ottawě jsou s ním ale natolik spokojeni, že se rozhodli nezahálet, a s 36letým Američanem se dohodli na prodloužení kontraktu o další dvě sezony. Anderson si toho v minulém ročníku musel projít opravdu hodně, na ledě to ale nebylo znát. Zvlášť v play off ukázal, že může patřit mezi nejužší brankářskou elitu NHL. Po podpisu smlouvy neskrýval radost a přirovnal se k Timu Thomasovi.

V blížící se sezoně bude Craig Andreson pobírat 3,1 milion dolarů (z platového stropu se bude Sens odečítat jeho průměrný plat, jinak řečeno cap hit v hodnotě 4,25 milionů dolarů) což mu zaručuje poslední rok z tříletého kontraktu, který se Senators podepsal v srpnu 2014. I tehdy mu stejně jako teď z předešlé smlouvy zbýval jeden rok. Díky novému kontraktu si od sezoně 2018/19 polepší, průměrně si přijde na 4,75 milionů. Anderson doposud ve své kariéře nikdy víc peněz nebral. V prvním roce nové smlouvy dostane konkrétně 5,5 milionů, v té druhé 4 miliony.

„Bavili jsme se o nové smlouvě v létě docela často. Nicholle (Andersonova manželka) a já jsme přemýšleli o tom, co bude pro naši rodinu a moji kariéru nejlepší. Všechny debaty nakonec dospěly k bodu, že pořád tu hru miluji, stále chci denně soutěžit a že chci pořád být v Ottawě," prozradil o detailech svého rozhodování Anderson pro NHL.com.

„Cítím, že v sobě mám neustále ten potřebný zápal. Myslím, že bych věděl, kdyby byl čas odejít. Ale já se cítím stále velmi silný a myslím, že ještě nenadešel čas končit," doplnil. Myšlenky na hokejový důchod by ani nedávaly smysl. Anderson v minulé sezoně totiž prožil jednu z nejlepších sezon. Ve čtyřiceti zápasech základní části inkasoval průměrně 2,28 gólů na zápasů a jeho procentuální úspěšnost zákroků se vyšplhala na 92,6 %. A v 19 duelech vyřazovací části to nebylo o moc horší (prům. 2,34 a úsp. 92,2).

Přívlastek nejlepší sezona je ale v případě Andersona možná trochu zkreslující. Z osobního hlediska si totiž prošel jedním z nejkrušnějších období života, jeho žena Nicholle totiž onemocněla rakovinou. I kvůli tomu nebyl Senátorům dohromady několik týdnů k dispozici. Když se však vrátil na led, vždycky dokázal velké trable hodit za hlavu, a pro Ottawu byl velkou oporou. Nebylo proto divu, když si na posezonním galavečeru v Las Vegas odnesl Bill Masterton Trophy za oddanost hokeji.

„Když jsem byl v minulé sezoně několik týdnů mimo dění, uvědomil jsem si, jak moc hokej miluji a jak moc mi chybí být společně se svými spoluhráči a cítit vášeň ze hry. Pak se najednou cítíte jako desetileté dítě, které skáče zpátky na led. Jste zkrátka nadšený. Myslím si, že když si to, co děláte, opravdu užíváte, posouvá vás to nahoru," vysvětloval Anderson své pocity z loňského ročníku pro Sportsnet.

Sám sebe přirovnal k Timu Thomasovi, brankáři, který se na vrchol své kariéry dostal také nebývale pozdě. „Následuji jeho kroky," smál se Anderson, který v květnu oslavil své 36. narozeniny. Oba zmíněné hodně faktů pojí. Thomase si v draftu roku 1994 vybrali v devátém kole Quebec Nordiques, do NHL se ale výrazněji prosadil až v ročníku 2004/05, kdy mu bylo 31 let. Od té doby získal dvakrát Vezinovu trofej a s Bostonem dosáhl i na Stanley Cup, který si navíc osladil Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play off.

Anderson byl draftovaný dokonce dvakrát, v roce 1999 týmem Calgary (to ho však nepodepsalo a ztratilo na něj práva) a o dva roky později Chicago. V dresu Blackhawks sice poprvé nahlédl do NHL, stabilní pozici si zde ale nevybudoval. Ideální to nebylo ani na Floridě. Poprvé si roli jedničky vyzkoušel až v Coloradu (2009/10), v té následující sezoně jej ale Avalanche poslali do Ottawy za Briana Elliotta. 

Až v hlavním městě Kanady nabrala Andersonova kariéra ten správný směr. Od výměny zde odchytal následujících šest sezon, během nichž se v historii klubových brankářů vyšplhal hodně vysoko, v některých ohledech dokonce úplně nejvýš. Anderson momentálně vlastní rekordy klubu v počtu výher 151 a odchytaných zápasů 293. V počtu vychytaných nul mu s 24 čistými konty patří druhé místo. 

Ottawa tak, zdá se, má post brankáře vyřešený na následující tři roky. Ještě před startem trhu s volnými hráči si totiž Senators pojistili Andersonova náhradníka Mikea Condona, který do Ottawy krátce po startu minulého ročníku doputoval po trase Montreal - Pittsburgh. Muž, jenž během Andersonovy absence ukázal, že se na něj také dá spolehnout, bude průměrně brát 2,4 miliony dolarů ročně. 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.