Omyl jménem John Chayka: V Arizoně už tuší, že hokej není matematika

13. listopadu 2017, 14:00

Redakce NHL.CZ

Arizona Coyotes, dříve Phoenix Coyotes, nikdy neměli na růžích ustáno. Pouště západu USA rozhodně nejsou lednímu hokeji místa zaslíbená a bývalí Winnipeg Jets zde od roku 1996 jenom poměrně obtížně získávali základnu pro svou další existenci.

Těžké začátky

První roky v nové destinaci to po výsledkové stránce ještě nevypadalo tak zle. Tým kolem hvězd Keitha Tkachuka, Jeremyho Roenicka, Ricka Toccheta, Olega Tverdovského či Nikolaje Chabibulina si v úvodních šesti sezónách pětkrát zahrál play off, byť ani jednou nepřešel přes první kolo.

Pak nastal prudký sešup. Šest ročníků v řadě bez účasti v bojích o Stanley Cup byla sama o sobě pohroma a do toho se ještě přidaly ekonomické problémy klubu. V roce 2001 tak došlo k prvnímu z řady prodejů Coyotes, ze kterých se pomalu ale jistě stali otloukánci ligy.

Jediné úspěšné období nového tisíciletí zažili Kojoti s třemi postupy do play off v řadě v letech 2009 až 2012. Tehdy se dokonce probili až do finále Západní konference, a to navzdory opakovaným změnám ve vedení klubu a nekonečným tahanicím s vedením Glendale o jejich další působení v tomto dvousettisícovém městě.

Zkrátka a dobře, hrát za Coyotes bylo povětšinou spíše za trest a klobouk dolů před klubovou legendou Shanem Doanem, že s týmem vydržel všech jedenadvacet let svojí profesionální kariéry. Zvláště v posledních letech to přitom muselo být pro Doana hodně náročné, neboť podprůměrné mužstvo hrálo rok co rok bez reálné naděje na Stanley Cup.

Nejmladší GM v lize

Hořkému konci Doanovy kariéry, kterému po loňské sezóně nebyla nabídnuta další smlouva, přihlížel z postu generálního manažera John Chayka. Ten na místo GM povýšil 16. května 2016, a to ve věku pouhých 26 let, čímž se stal nejmladším generálním manažerem v dějinách NHL. A jak to tak zatím vypadá, pro Kojoty to bylo pouze další z řady katastrofických rozhodnutí.

Chayka, známý jako fanatický milovník všech možných i nemožných statistik, spoluvlastnil před nástupem ke Coyotes společnost Stathletes. Ta se zabývá tvorbou hokejových analytických dat, je ale otázka, zda mladičkého absolventa University of Ontario mohla jakkoliv připravit na tak důležitou a zodpovědnou funkci.

Ano, NHL je hlavně a především byznys a Chayka přece vystudoval obchodní školu. Jenomže být generálním manažerem není pouze o matematice. Drtivá většina mužů v lize na takových postech v hokejovém prostředí působila dlouhou dobu a učila se, jak to chodí. A pokud alespoň někteří z nich dospěli k poznání, že hokejisté jsou především lidé a vytvořit z nich dokonale fungující stroj není nic jednoduchého, nový GM Arizony mezi nimi zatím patrně nebude.

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř

Tým z Arizony totiž pod jeho manažerským vedením brutálně strádá. Chayka spustil v kabině Coyotes hodně prudký vichr a výsledky nejsou dobré. Kromě řady dalších odešli nebo byli odejiti kvalitní hráči jako Mike Smith, Radim Vrbata nebo Martin Hanzal, a i když sestava Arizony nevypadá na papíře úplně zle, celé to z nějakého důvodu vůbec nefunguje.

Z úvodních devatenácti zápasů základní části ročníku 2017-2018 nedokázali Kojoti vyhrát ani jednou v základní hrací době (!) a na kontě mají pouze 7, slovy sedm, bodů při celkovém skóre 45:75. Výsledkem je beznadějně poslední příčka v rámci celé NHL a v podstatě další ztracená sezóna, což je v půlce listopadu vskutku pozoruhodný výkon.

Největším problémem Kojotů je zjevně obrana děravá jako ementál, kde si vůbec nesedly posily Jason Demers, Alex Goligoski a Niklas Hjalmarsson. Gólman Antti Raanta, bývalá dvojka NY Rangers, také ani zdaleka nedokáže nahradit velezkušeného Mikea Smithe, který už mezitím válí v Calgary. Je jasné, že druhý gólman Scott Wedgewood, stále ještě nováček s minimálními zkušenostmi, situaci nezachrání.

Také v útoku to není žádná sláva. Slibný talent Clayton Keller, sedmička draftu 2016, nasázel soupeřům již jedenáct gólů, ostatní forvardi však spíše paběrkují. Trápí se zvučná posila Derek Stepan, Max Domi dal jedinou branku. Z pravidelně hrajících útočníků není pouze Švéd Mario Kempe v záporných číslech za pobyt na ledě.

Ne, tohle vysvědčení po první čtvrtině letošní sezóny si John Chayka opravdu za rámeček nedá. A pokud se jeho projekt „math first“ hodně rychle nedá dohromady, odpovědnost za další z řady blamáží dopadne i na jeho hlavu. Snadno se může stát, že angažování nezkušeného analytika a hokejového teoretika bude vedením Coyotes vyhodnoceno jako monstrózní omyl.

Autor: František Houra

 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.