Nepříjemnosti v kempu Jets: Laine si pouští ústa na špacír, Byfuglien možná skončí

19. září 2019, 14:15

Jiří Lacina

O Patriku Lainem už toho bylo v průběhu léta napsáno hodně. A nejspíš ještě bude. Finský snajpr se zabarikádoval v pozici ukřivděného, s nímž není zacházeno podle jeho představ. Už během loňského kempu prý dával najevo, že mu není po chuti, s kým nastupuje. V sezóně pak tuto pózu otrávenou a laxní hrou přiživoval. Nyní vše i hlasitě vyslovil.

Pořád bez smlouvy, ale jako by v kempu Jets byl. Talentovaný střelec se o své spoluhráče otřel v rozhovoru s finským novinářem. Kdyby prý hrál někde jinde, s někým lepším, byl by lepší a produktivnější. „Když jednáte o smlouvě, důležitá věc je, s kým budete hrát,“ řekl jednadvacetiletý forvard. „S přednostmi, které mám, bych měl někde jinde příležitost nastupovat s nejlepšími hráči.“

„Každý, kdo rozumí hokeji, tak to ví,“ končí Laineho citaci Winnipeg Sun.

Jako o rok dříve. Laineho slova dávají najevo, že není spokojený s tím, jak ho trenér Paul Maurice využíval. Center Bryan Little pro něj není dost dobrý. Nekolegiální? Nesportovní? Patrně. Tohle by neznělo dobře ani z úst zkušeného matadora, z úst benjamínka je to tím silnější káva.

„Myslím, že byl opravdu frustrovaný. Hlavně při hře pět na pět a pak taky tím, s kým nastupoval. Opakovaně vyjádřil nespokojenost, s kým hrál a jak byl využíván,“ dodal pro rádio CBC ke svému chráněnci finský novinář Pekka Jalonen, který jej mapuje už několik let.

Ve čtrnácti jste na řidičák mladí

Sebevědomí Lainemu nechybělo nikdy. Už na mistrovství světa 2016 si na finského útočníka počíhal Kanaďan Corey Perry, jehož zákrok na koleno mohl mít pro oběť fatální následky. Nedžetlemanský akt byl odplatou za mladíkovo pravidelné „fuckování“ směrem ke kanadské lavičce. Incident dal už tehdy tušit, že vedle nesporného střeleckého talentu má tenhle Fin také ojedinělý smysl pro konflikt.

V minulé sezóně spadl ze 44 na 30 branek. 15 jich dal v přesilovce. 18 ze tří desítek zásahů si připsal ve dvanácti listopadových duelech. To vše převážně po boku Bryana Littlea, který mu během památného večera (8:4 nad St. Louis) nahrál na čtyři z pěti branek. Laineho výkyvy ve formě byly obrovské a stály za nimi spíš mentální aspekty – soustředěnost, vůle, nasazení. Nikdo si přece nemůže myslet, že byl v listopadu zásadně lépe fyzicky připravený než v ostatních měsících.

Trenér Winnipegu se snažil po jeho posledních slovech zachovat chladnou hlavu, reagovat ale musel. „Poslední dva roky jsme tu měli tři opravdu mladé hráče,“ řekl s odkazem na trojku Laine – Connor – Ehlers. „Dva z nich hráli v jedné lajně, třetí musel být v jiné. Používám na to svou analogii s řidičákem: Ve čtrnácti taky nikdo nedostane klíče od auta,“ naznačil Maurice, že na některé věci je Laine zkrátka ještě mladý.

Konec 118 kilového pořízka?

Aby toho nebylo málo, oblétla v uplynulých dnech hokejový svět zpráva, že Dustin Byfuglien zvažuje konec aktivní kariéry. Urostlý bek si nejprve vyžádal odklad nástupu do přípravného kempu, přičemž zmiňovány byly „osobní důvody“. Ty jsou pravděpodobně hodně vážného charakteru, neboť další informace jsou velmi pesimistické.

Hráčův agent ani nikdo z klubu zatím ty spekulace nepotvrdil, nicméně to vypadá, že čtyřiatřicetiletý zadák se mezi své spoluhráče nemusí vrátit už vůbec. Byfuglien prý strávil většinu léta s rybářským prutem na lodi rozjímajíc co dál. Důvodem může být obava o zdraví. Otřes mozku a zranění kotníku mu loni zkrátily sezónu na polovinu.

V tuto chvíli se zdá, že dají Jets Byfuglienovi tolik času, kolik bude potřebovat na učinění konečného rozhodnutí. Vrátka zpět jsou otevřená. Nejtěžší hráč NHL má stále s Winnipegem smlouvu na dva roky se stropovou zátěží 7,6 miliónu dolarů na sezónu.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.