Nejlepší americký gólman všech dob? Na trůn by měl usednout Quick

16. března 2016, 18:00

Tomáš Zatloukal

Když Jonathan Quick předevčírem v ostře sledované bitvě "těžkých vah" vymazal Chicago Blackhawks, připsal si již 41. čisté konto své kariéry, čímž se odpoutal v historických tabulkách od Johna Vanbiesbroucka. Žádný jeho krajan neudržel tolik čistých kont! Právě osamostatnění se na čele této statistiky opět otevřelo diskuzi o tom, kdo je a bude nejlepší americký brankář hokejové historie. Se svým názorem přispěchal i Jarred Clinton z The Hockey News.

A o favoritovi má jasno, před Vanbiesbrouckem, Mikem Richterem či Tomem Barrassem dává přednost právě dlouhodobé jedničce Los Angeles Kings.

Quick, který vyrůstal při sledování heroických výkonů výše zmíněného tria (za svůj vzor pak rodák z Milfordu tradičně označuje, patrně nejvíce pod dojmem vítězné jízdy za Stanley Cupem z roku 1994, Richtera, byť mezi idoly prý řadí i "Beezera") možná na rozdíl od Barrassa a Vanbiesroucka nikdy nezískal Vezinovu trofej, nicméně v jiných ohledech se jim nejméně vyrovná. Vyhrál dva stříbrné poháry, Conn Smythe Trophy i Jennings Trophy.

Směle se může měřit i se svými dětskými oblíbenci, jednomu byl měl, pokud vydrží pokračovat v současném tempu, sebrat rekordy za dlouhověkost ("Beezer" stále vede v počtu výher či odehraných zápasů), Richter se zase chlubí "pouze" kolektivními úspěchy, tedy Stanleyovým a Světovým pohárem. Do diskuze můžeme zahrnout ještě nespravedlivě přehlíženého Tima Thomase, jehož výkladní skříň snese srovnání s tou Quickovou.

Jenže se již více nerozroste. A to je argument pro Quicka, u Králů má podepsáno ještě na sedm let! Znamená to jediné, vzhledem ke kvalitám aktuálního kádru LA, by měl kupit výhry, nuly (a tiše také odehrané mače) a navíc zřejmě opakovaně zaútočí na svůj třetí prsten pro vítěze "hokejového grálu". Zdá se tedy, že Quick má cestu na trůn pro nejlepšího gólmana amerických dějin volnou a nikdo mu ji nepřekazí.

Třeba vyroste někdo podobně dominantní z mladší generace (Connor Hellebuyck, John Gibson), nicméně v tuto chvíli se i my přikláníme k tomu, co píše Clinton: "Quick se nejspíše stane historicky nejlepším brankářem z USA ještě před koncem své kariéry. Trofeje, ocenění a rekordy budou mluvit pro něj."

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.