Do NHL díky tragédii u Jaroslavle. To je příběh ruského dříče

10. září 2018, 15:52

Filip Hampl

V pátek uplynulo sedm let od nejtemnějšího dne v dějinách hokeje. Přesně tak mluvil o letecké havárii u Jaroslavle René Fasel, prezident IIHF. Tragédie, jež si vyžádala 44 životů, včetně těch Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka, dodnes jitří rány v srdcích fanoušků. V odlišném světle se zrcadlí v příběhu Ilji Ljubuškina.

Mementy hrozivé události nejsou jen památníky v Jaroslavli, včetně na přiložené fotografii zachyceného křídla ze sedmatřiceti hokejek (na počest zesnulých členů Lokomotivu Jaroslavl), ale také pietní akce v Kontinentální hokejové lize. Ty ovšem zároveň ukazují,  že se v Rusku vztah k havárii postupně vyvíjí.

Letos se poprvé v den výročí jaroslavlského neštěstí konaly zápasy, hned na šesti stadionech. Všem předcházela minuta ticha,  nicméně výrok z roku 2015, kdy KHL tvrdila, že se 7. září nikdy žádná utkání neodehrají, vzal za své.

Když zámořský novinář Craig Morgan mapoval kariéru Ljubuškina, posily Kojotů z Arizony, počínal si opatrněji. S veškerou úctou k obětem.  “Bylo by necitlivé nadnést, že z této hrozivé události vzešlo něco dobrého, nicméně jedním z jejích dozvuků byla příležitost,” píše taktně. 

Příležitost pro Ljubuškina, čtyřiadvacetiletého obránce, o němž v roce 2011 věděli asi jen skalní fanoušci ruského juniorského hokeje. Když mu bylo sedmnáct, stal jedním z hráčů, které Lokomotiv získal v takzvaném “disaster draftu.” Byla to investice do budoucna, mladý bek se měl časem stát štítem v defenzívě Lokomotivu.

To se také stalo. Už dva roky po tragédii hrál Ljubuškin pravidelně KHL a význam moskevského rodáka pro známý klub stále rostl. Všimla si ho i “sborná”, kde na seniorské úrovni debutoval v sezoně 2014-2015. A teď sní o NHL. 

Dobře ví, že Arizona má šest lepších zadáků. Coyotes chtějí spoléhat na sextet Oliver Ekman-Larsson, Jason Demers, Alex Goligoski, Niklas Hjalmarsson, Kevin Connauton a Jakob Chychrun. Nicméně v případě, že Chychrun nestihne start sezony, Ljubuškin může už v říjnu nastupovat v nejlepší hokejové lize světa.

“Záleží to na mě, pokud předvedu dobrý hokej, pak mohu uspět. Jsem připravený tvrdě pracovat, abych dokázal, že patřím do elitní sedmičky arizonských obránců,” tvrdí Ljubuškin. Angličtinou zatím příliš nevládne, rozhovor s Morganem pro The Athletic tak raději absolvoval po emailu.

Jeho nejsilnější stránky? “Moje role je hrát tvrdě,“ říká. Někdo takového ražení je v Arizoně momentálně potřeba, vždyť Luke Schenn šel o dům dál. Je pracovitý, houževnatý. "Je to válečník," tvrdí o něm Dave King, jeho někdejší trenér z Lokomotivu.

 Rick Tocchet, kouč Kojotů, si na Ljubuškinovi cení i prostého faktu, že drží hokejku napravo. Jak známo, beci s pravým držením hole jsou ceněným zbožím a zároveň nedostatkovou komoditou.

Zároveň je tu ale i pár otazníků. Ljubuškin nemá nic jistého, podepsal dvoucestnou smlouvu. Své kvality musí teprve potvrdit. Nikdo neví, jak se mu povede přechod na užší kluziště a jak si zvykne na severoamerický styl hokeje. Potřebuje se také aklimatizovat v novém prostředí, Glendale není Jaroslavl, Amerika žije jinak než Rusko.

“Ale to on chápe. Přišel, protože se chce probít do NHL. Toužil po té šanci. Mohl klidně zůstat doma. Je smířený s tím, že může začít na farmě. Není z těch Rusů, kteří říkají: Pokud mě pošlou dolů, vracím se do KHL. Ví, že si vše bude muset vydřít,” přibližuje Ljubuškinovo nastavení mysli Sergej Kuzněcov, ruský skaut Yotes.

Sám Ljubuškin vypráví: “Už od dětství jsem snil o NHL. O tom, že jsem na tuhle výzvu připravený, jsem se ale rozhodl až před rokem. Ptal jsem se kamarádů, co tuhle ligu hrají, chtěl jsem vědět, co to obnáší.”

Brzy to třeba pozná na vlastní kůži. Kuzněcov, který pochopitelně sehrál zásadní úlohu v jeho příchodu ke Kojotům, mu fandí. 

A přiznává, že by se tahle story o ruském dříčina prahu NHL možná nikdy nenapsala nebýt sedm let starého neštěstí. “Kdyby té tragédie nebylo, nezahrál by si za Lokomotiv. To, co se tehdy stalo, je samozřejmě smutné, Ljubuškinovi to ale přineslo nejlepší příležitost, jakou mohl dostat.”

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.