Další sázka na hokejové geny? Chicago chce rozzářit Nylandera

10. července 10:30

Tomáš Zatloukal

V Buffalu slaví. Šavle sehnaly po Colinu Millerovi další parádní posilu do defenzívy, když oloupily Chicago o perspektivního a už lehce prověřeného Fina Henriho Jokiharju. Koho se na oplátku vzdaly? Poupěte, které ne a ne rozkvést. Alexandra Nylandera, osmičky draftu 2016, a syna slavného švédského centra, bývalého dvorního nahrávače Jaromíra Jágra.

Blackhawks věří, že se mladší z náramně talentovaných synů Michaela Nylandera konečně v NHL prosadí.

Alexandrovo dosavadní počínání v zámořských profesionálních ligách ale není zrovna nejpřesvědčivějším příslibem.

Tři roky od draftu má odehráno mezi mantinely NHL jen 19 zápasů, jinak se tužil na farmě. A nutno podotknout, že i tam občas jen paběrkoval. Propadal při bránění a nepořádal bodové žně, jeho sezonním maximem je 31 bodů.

Generální manažer Stan Bowman za Nylandera přesto obětoval slibného zadáka, který ve dvaceti letech obstál v obranném valu Černých jestřábů a podle analytických údajů byl na ledě velmi přínosný.

O tom, jak Jokiharju v Chicagu válel, svědčí i klasické statistiky. Hrával k 19 minutám za večer, během 38 zápasů se blýskl 12 body. Rychle zaujal fanoušky i novináře, kteří v něm viděli budoucnost defenzívy Blackhawks.

Bowman se ale rozhodl jinak. přitom takoví beci mají dnes cenu zlata. 

Chicagský GM je totiž nepochybně přesvědčený, že se povede vzkřísit Nylandera podobně, jako to vyšlo s Dylanem Stromem.

Oba borce spojuje fakt, že šli vysoko na draftu, byl jim připisován obrovský potenciál  a že hokej mají hluboce zakořeněný v DNA. Jenže Strome na rozdíl od Nylandera v AHL dominoval a měl výraznější záblesky i mezi elitou.

Když pak dostal k ruce správné parťáky - Patricka Kanea s Alexem DeBrincatem, začal naplňovat předpoklady, které přiživoval předchozí hrou na farmě. Nylander se o to samé opřít nemůže.

Sázka na to, že se rozzáří, je riskantní. V tuto chvíli vnímá hokejová veřejnost Bowmana jako jasného poraženého, na serveru NBC Sports si myslí 80 procent dotázaných, že výměnu prohrál.

Umlčet je může jen Nylanderova bodová erupce. Je jisté, že kolem sebe bude mít příhodné spoluhráče, otázkou ovšem zůstává, zda na to, aby v NHL exceloval, má. Za tři roky od draftu nenabídl na zámořských kluzištích mnoho důvodů, aby si  někdo něco takového myslel.

Je mu ovšem stále jen 21 let a klidně a třeba bude patřit mezi late bloomery. Poupata, která rozkvetou později, ale s velkou parádou.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.