Brzo budeme zpátky. Máme dost důvodů k optimismu, věří stavitel Chicaga Stan Bowman

13. února 12:00

Jiří Lacina

Mají to nejhorší opravdu za sebou? Generální manažer si to myslí. V úterý sice padli s Bostonem, předtím však zvládli vyhrát sedmkrát v řadě. Odlepili se ode dna Západní konference a Stan Bowman doufá, že jde o začátek dlouhodobého vzestupu. Šéf Chicaga věří, že jeho tým má potenciál a brzo může znovu patřit k uchazečům o pohár.

„Zatím nejsme tam, kde bychom jako elitní tým chtěli být,“ řekl Bowman listu Sun Times před úterním utkáním. „Nicméně chceme se tam dostat. Takový je náš cíl pro příštích 18-24 měsíců. Postavit všechno znovu tak, abychom se vrátili mezi elitu.“

Ve skutečnosti Jestřábům hrozí, že se podruhé za sebou nedostanou vůbec do play off. Tým prochází přestavbou, třebaže má v tomto směru značně svázané ruce. Bowman se snažil prodloužit úspěšná léta, co jen to šlo. Jako základní podmínku viděl udržení jádra, které čítá útočníky Patricka Kanea, Jonathana Toewse plus beky Duncana Keitha a Brenta Seabrooka. To ovšem znamená obrovskou zátěž pro platový strop v podobě vysokých kontraktů.

Po mnoha změnách v sestavě se zdá být tým stabilizovaný a dostatečně omlazený. Aspoň podle Bowmanova názoru. „Někdy vás úspěch dožene, i když děláte to nejlepší, abyste odvrátili nevyhnutelné. V průběhu let jsme museli tým doplňovat, a to něco stálo. Nicméně myslím, že už jsme se za to dostali. V relativně krátké době se nám povedlo zapracovat některé mladé hráče, máme hodně důvodů k optimismu,“ říká stavitel mužstva.

Mix nových a starých hvězd

Předně je tu Alex DeBrincat. Devětatřicátý hráč draftu 2016 naskočil do ligy loni coby devatenáctiletý a ihned zaznamenal 52 bodů (28+24). Letos už svůj brankový (29) i bodový (54) zápis překonal a to má ještě k dispozici skoro třetinu sezóny.

Dobře prý se vyvíjí také čtyřiadvacetiletý gólman Colin Delia, jenž si nedávno vysloužil novou smlouvu. Trenér Jeremy Colliton ho nazval „nejatletičtějším brankářem v lize“, podle jeho slov má úžasnou schopnost vyrovnávat se s výkyvy ve formě. Příslibem je rovněž jednadvacetiletý centr Dylan Strome, získaný letos z Arizony, který je s 31 body (11+20) šestý v týmové produktivitě.

Za zmínku jistě stojí také fakt, že veteráni nejeví žádné zvláštní známky stárnutí. Aspoň ti útoční. Třicetiletý Patrick Kane prožívá fantastickou sezónu, aktuálně je dokonce bod před Connorem McDavidem, v ligové produktivitě hledí na záda jen Nikitu Kučerovovi. Také stejně starý Jonathan Toews si vede dobře a vypadá to, že finišuje za bodově nejlepším ročníkem v kariéře.

DeBrincat kroutí druhou sezónu, po jejímž skončení tedy bude moci začít jednání o nové smlouvě, která mu vyprší v létě 2020. „Ať už to uděláme tohle léto nebo za rok, rozhodně očekávám, že tu s námi zůstane dlouhou dobu,“ věří v úspěch jednání Bowman.

Zda klubový manažer je nebo není stran klubové budoucnosti příliš optimistický, je v tuto chvíli těžké odhadovat. Chicagský tisk se kloní mírně na jeho stranu: „Nejsou to, co bývali, a je obtížné zachovat trpělivost. Nicméně jsou tu náznaky, že Bowman může mít se vzestupem Hawks pravdu,“ píše list Sun Times.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.