Generální manažer St. Louis Doug Armstrong po podepsání smlouvy s Jadenem Schwartzem.

FACEBOOK NHL.CZ
29.04.2012

Králům cizí prostředí svědčí, prokázali to i v St. Louis

29.04.12 | autor: Pavel Krupička

Ve stejném stylu jako úvodní kolo play off proti Vancouveru zahájili hokejisté Los Angeles sérii se St. Louis. Znovu zvládli první zápas na soupeřově ledě a po vítězství 3:1 se ujímají vedení i nad druhým nejlepším celkem Západní konference. Jonathan Quick v brance se prezentoval tradičně dobrým výkonem, když pochytal osmadvacet střel Blues, o góly se však postarali nečekaní zakončovatelé. Obránci Vjačeslav Vojnov a Matt Greene skórovali v play off poprvé v kariéře.

„Venku se nám hraje dobře. V posledních dvou ročnících jsme museli v závěru sbírat hodně bodů, abychom se dostali do play off, a spoustu zápasů jsme přitom museli vyhrát venku,“ říká zkušený Green, který se první trefy v play off dočkal po sedmi sezónách v NHL. „Utkání venku jsou hlavně o brankáři a Quickie nás dneska hodně podržel, zvláště v první třetině.“

Chceme-li Greenova slova doplnit, vyměníme úplně poslední slovo z jeho vyjádření za „minutu“. Quick krátce po úvodním buly dvakrát zneškodnil střely Andyho McDonalda a připomněl tím Bluesmanům, jakou moc nad nimi má, vždyť v základní části ho ve třech utkáních překonali pouze jednou. To se jim včera povedlo také (ale nic víc), když se v desáté minutě střela obránce Alexe Pietrangela odrazila před bránou od dvou útočníků Blues. Klíčová teč byla přiznána Davidu Backesovi.

Vojnov odpověděl v sedmnácté minutě, když podpořil útočné snažení svého mužstva výletem do pravého kruhu, kde ho svojí přihrávkou od levé tyče našel Dustin Penner.

„Přežili jsme počáteční bouři a i když Blues dali brzy gól, dokázali jsme v závěru třetiny odpovědět,“ těšilo Quicka. „Kdykoliv hrajete venku, a je jedno, v které fázi sezóny, čekáte, že domácí budou prvních deset minut útočit. Dnes to nebylo jiné. St. Louis je doma jedním z nejlepších týmů a v prvních minutách nás dostalo do kolen, ale dokázali jsme se zvednout.“

Stěžejní moment celého utkání nastal v závěru druhé části hry, kdy hostující Dwight King narazil na zadní mantinel nejvytěžovanějšího hráče protivníka Pietrangela a zřejmě mu způsobil otřes mozku. Obránce Blues už do hry prakticky nezasáhl a útočník Králů dostal pouze dvouminutový trest. Deset sekund po jeho usednutí na lavici hanby navíc ujel v oslabení Dustin Brown. Brian Elliott sice jeho šanci zastavil, ale obránci ho poté nechali na holičkách při dorážce Greenea.

„Rozhodčí řekli, že to bylo na dvě minuty, a dál to moc nerozebírali. Nechme na vedení ligy, aby posoudilo, zda tam bylo něco víc,“ volá po revizi ze strany Brendana Shanahana trenér Ken Hitchcock.

Bluesmani se po návratu ze šaten potřebovali zaměřit především na vyrovnání stavu, ale když osm z úvodních třinácti minut odehráli v oslabení, mohlo se jim to podařit jen velmi nesnadno. „Když se dostali do vedení, dařilo se jim držet hru mimo svoje pásmo. A těmi vyloučeními jsme si pod sebou sami podřízli větev,“ uznává Hitchcock.

Hlavní kouč domácího výběru zkusil ještě v závěru odvolat Elliotta z klece, aby zvýšil šanci na úspěch, ale jen tím připravil jeviště pro netradiční gól Dustina Pennera. Útočník Kings při vyhození od vlastní modré čáry chtěl zřejmě jen ušetřit čas, když poslal kotouč na protější mantinel, ale zákon o dopadu a odrazu zafungoval pro Los Angeles perfektně.

LEDOVÁ TŘÍŠŤ

07:45 / 02.10. - Dnešní noční utkání nedohrál útočník Edmontonu David Perron, který z něj musel odstoupit z důvodu poranění žeber. Vážnost zranění zatím není známá.

20:47 / 01.10. - Na pár týdnů vypadl ze hry kvůli zranění ve spodní části těla útočník Minnesoty Justin Fontaine. Útočník Wild tedy nestihne úvod letošní sezóny.

17:30 / 01.10. - Na jednoleté smlouvě se domluvil s Nashvillem Taylor Beck, který si vydělá 550 tisíc dolarů. Tento útočník má v NHL na svém kontě třiadvacet utkání.

15:00 / 01.10. - Útočník Buffala Sabres Patrick Kaleta bude svému týmu chybět minimálně měsíc, když ho v jednom z přípravných zápasů zasáhl kotouč do obličeje.

12:11 / 01.10. - Švédský zkušený obránce Henrik Tallinder si na kempu Toronta nové angažmá nevybojoval. Může za to hlavně jeho zranění ve spodní části těla, které mu nedovolilo hrát všechny přípravné zápasy.

09:00 / 01.10. - Do kádru Dallasu se nedokázal probojovat český útočník Radek Faksa, jenž byl klubem poslán zpátky na farmu.

07:23 / 01.10. - Talentovaný útočník Jonathan Drouin se po zranění znovu zapojil do tréninku a čeká se, že stihne i úvodní zápas sezóny.

20:28 / 30.09. - Dnes v noci si poprvé v předsezónním období zahraje kapitán Flyers Claude Giroux, který se dokázal zbavit zdravotních problémů a je svému týmu plně k dispozici.