Hodně hektické dny prožívá Ryan Getzlaf. Několik hodin poté, kdy mu tvář zašili četnými stehy hlubokou tržnou ránu po zásahu pukem, se kapitánovi Ducks narodila dcera.

FACEBOOK NHL.CZ
22.04.2012

St. Louis vyřadilo San Jose a postoupilo do druhého kola

22.04.12 | autor: Martin Hrubý , ČTK

St. Louis je po Nashvillu druhým týmem, který se v zámořské NHL probojoval do druhého kola play off. Blues v sobotním utkání zdolali na svém ledě San Jose 3:1 a v celé sérii zvítězili 4:1 na zápasy. O zisku čtvrtého postupového bodu rozhodlo St. Louis v závěrečných devíti minutách, kdy třemi góly otočili skóre z 0:1 na 3:1.

U vyrovnávací branky Jamieho Langenbrunnera si připsal asistenci Vladimír Sobotka. Rozdílovou trefu vsítil v čase 52:01 David Perron a definitivní pojistku přidal 39 sekund před koncem Andy McDonald gólem do prázdné branky při power play Sharks. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen gólman Blues Brian Elliott. Sedmadvacetiletý rodák z Newmarket kryl 26 střel a nestačil pouze na pokus Thorntona z bezprostřední blízkosti.

Na pokraji vyřazení je Boston, obhájce Stanley Cupu, který v domácím prostředí podlehl Washingtonu 3:4 a v sérii prohrává 2:3 na zápasy. Bruins dokázali v průběhu zápasu srovnat skóre z 0:2 a 2:3, za záda gólmana Caps Bradena Holtbyho mířili přesně Dennis Seidenberg, Brad Marchand a Johnny Boychuk (všichni 1+1), ale misky vah na stranu Capitals naklonil vítězným gólem v předposlední minutě utkání křídelní útočník Troy Brouwer. Bostonu tak nebyla nic platná ani přihrávka českého forvarda Davida Krejčího.

Ve stejně komplikované situaci jako Boston je i nejvýše nasazený celek Východní konference. New York Rangers po domácím neúspěchu 0:2 prohrává v sérii 2:3. Hrdinou zápasu byl hostující gólman Craig Anderson, který zlikvidoval všech 41 střel soupeře. Obě branky Senators, kteří nastupují bez zraněného Daniela Alfredssona, vstřelil Jason Spezza. U prvního zásahu mu asistoval český bek Filip Kuba.

Bezchybným výkonem se v sobotu prezentoval také strážce svatyně Floridy Jose Theodore, který tentokrát dostal přednost před kolegou Scottem Clemmensenem a za důvěru se trenéru Kevinu Dineenovi odvděčil výborným výkonem. V pátém utkání série prvního kola play off proti New Jersey vychytal Theodore své druhé čisté konto kariéry v play off, když zastavil všech třicet puků a dovedl Pantery k výhře 3:0. Blíž k postupu do další fáze Stanley Cupu posunuly Floridu i branky Krise Versteega, Scottieho Upshally a Tomáše Kopeckého.

Je to už poněkud ohraná písnička, v sérii mezi Phoenixem a Chicagem se zatím muselo rozhodovat pokaždé až v prodloužení, což se v historii NHL naposledy stalo před jednašedesáti lety ve finále Stanley Cupu mezi Montrealem a Torontem. Černí jestřábi z „Větrného města“ včera utekli pomyslnému hrobníkovi z lopaty, když zvítězili v Glendale 2:1 a snížili stav série na 2:3.

Lépe vstoupili do utkání domácí, v čase 22:46 otevřel skóre Gilbert Brule, u jehož první trefy kariéry v play off si připsal asistenci Mike Smith. Hosté dokázali najít recept na fantastického gólmana Coyotes (38 střel/36 zákroků) až v polovině třetí třetiny, po spolupráci s Michaelem Frolíkem se prosadil Nick Leddy. Obrat v utkání dokonali Blackhawks ve třetí minutě prodloužení, první postupový mečbol Kojotů odvrátil Jonathan Toews.

Máte rádi NHL? Sledujte všechny zápasy v přímém přenosu! Novým hráčům dáváme 100Kč na ruku!

LEDOVÁ TŘÍŠŤ

22:10 / 19.04. - Útočník R.J. Umberger, který vynechá posledních pět zápasů základní části a první duel v play off proti Pittsburghu kvůli zranění v horní části těla, se vrací do sestavy Columbusu a nastoupí už do dnešního zápasu na ledě Penguins. Blue jackem se budou muset minimálně ještě jedno utkání obejít bez služeb forvarda Nicka Foligna (v dolní části těla).

12:40 / 19.04. - První posilu z NHL má jistou pro květnové mistrovství světa v Minsku trenér hokejistů Finska Erkka Westerlund. Účast přislíbil zkušený útočník Olli Jokinen z Winnipegu. Do přípravy Suomi se zapojí také devatenáctiletý forvard Teuvo Teräväinen, přestože na konci sezony působil krátce v Chicagu, které hraje o Stanleyův pohár.

11:54 / 19.04. - Do sestavy St. Louis by se mohl pro sobotní druhé utkání prvního kola play off proti Chicagu vrátit T.J. Oshie. Elitní útočník v uplynulých týdnech laboroval s blíže nespecifikovaným zraněním v horní části těla, podle zámořských novinářů by však mohl být připraven nastoupit. Mimo hru naopak i nadále zůstává další ofenzivní opora Blues Patrik Berglund.

08:55 / 19.04. - Vysokou pokutu 25.000 dolarů (téměř půl milionu korun) dostal trenér hokejistů Chicaga Joel Quenneville od vedení NHL za nevhodné chování. V úvodním zápase play off ve čtvrtek na ledě St. Louis měl kouč za to, že domácí hráč má být vyloučen za zdržování hry, jenže rozhodčí trest neudělili, což Quennevillea vyprovokovalo k vulgární reakci.

08:45 / 19.04. - Zajímavou změnu v sestavě pro včerejší zápas v Anaheimu provedl kouč Dallasu Lindy Ruff. Do hry se zapojil nováček soutěže Kevin Connauton, místo na soupisce mu uvolnil zkušený zadák Aaron Rome. Při své premiéře v bojích o Stanley Cup zvládl Connauton 15 střídání, na ledě strávil 12 minuta 37 sekund. 24letý rodák z Edmontonu zaznamenal jeden záporný bod za přítomnost na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách, jednu zblokovanou střelu a jeden hit.

08:36 / 19.04. - Anaheim se v pátečním duelu proti Dallasu musel obejít bez člena první útočné formace Matta Beleskeyho, který si v předchozím utkání přivodil blíže nespecifikované zranění v dolní části těla. V sestavě ho nahradil jednadvacetiletý křídelník Devante Smith-Pelly, jenž si tak prožil debut v play off NHL.

08:25 / 19.04. - Další čtyři hokejisté přibyli do nominace Kanady na mistrovství světa v Minsku. Kouč Dave Tippett může počítat s útočníky Jasonem Chimerou z Washingtonu, Alexandrem Burrowsem z Vancouveru, obráncem Tylerem Myersem z Buffala a gólmanem Benem Scrivensem z Edmontonu.

08:23 / 19.04. - Hokejisté Švédska mají další posilu z NHL pro mistrovství světa v Minsku. Trenér Pär Marts může počítat s obráncem Mattiasem Ekholmem z Nashvillu, který bude na velké mezinárodní akci debutovat. Ekholm si v této sezóně NHL připsal v 62 zápasech devět bodů (1+8). V minulých dvou sezónách sehrál ve slavné soutěži jen tři duely. V ročníku 2011-12 odešel do Nashvillu až po vyřazení Brynäs v play off a předtím už nastupoval za švédskou reprezentaci.